Dwudniowe forum programowe Koalicji Obywatelskiej odbyło się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Podczas drugiego dnia obrad Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, zaprezentował kluczowe sześć punktów programowych z jakimi Koalicja Obywatelska pójdzie do wyborów parlamentarnych.
Wśród propozycji, które mają być zrealizowane w przypadku zwycięstwa w wyborach pojawiła się między innymi legalizacja związków partnerskich, wprowadzenie in vitro, podwyższenie minimalnych wynagrodzeń, zniesienie zakazu handlu w niedzielę.
Jak zaznaczył Grzegorz Schetyna, pierwszym punktem Koalicji Obywatelskiej jest „wolność i demokracja”, w ramach którego proponuje między innymi rozwiązania prawne dotyczące praworządności i niezależności sądów.
– Nasza rozmowa z Polakami nie zakończy się wraz z wyborami. Chcemy żeby dialog trwał stale, a wpływ ludzi na władze nigdy nie ustawał. Dlatego chcemy, aby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny, wprowadzimy też głosowania przez Internet. Ponadto wprowadzimy jawność decyzji kadrowych i finansowych państwa. Stawiamy na samorząd i decentralizację – dodaje.
Przewodniczący PO w drugim punkcie zapowiedział wyższe pensje dla wszystkich Polaków. Ma to być możliwe między innymi dzięki obniżeniu składki ZUS.
– Gwarantuję, że ci którzy zarabiają mniej niż 4,5 tyś. zł brutto dostaną premię za aktywność zawodową i pracę. Dodatkowo przygotujemy dla młodych specjalny pakiet startowy wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej. Dzięki temu dochód na rękę tych, którzy zarabiają pensję minimalną wzrośnie o ponad 600 złotych – zaznaczył.
Kolejnym punktem programowym Koalicji Obywatelskiej jest ochrona zdrowia, w ramach której Grzegorz Schetyna obiecał m.in. skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty do 21 dni, a także kompleksowy program europejskiej walki z rakiem. Pozostałymi punktami „sześciopaku” Koalicji Obywatelskiej jest polityka senioralna, uporządkowanie sytuacji w oświacie oraz walka o środowisko. W ramach ostatniego punktu Grzegorz Schetyna zapowiedział wyeliminowanie węgla w ogrzewaniu domów i mieszkań do 2030 roku, natomiast do 2040 roku całkowitą rezygnację z węgla w energetyce.
Marzena Okła-Drewnowicz, świętokrzyska parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej podkreśla, że dla niej jednym z najistotniejszych punktów „sześciopaku” Koalicji Obywatelskiej jest ten dotyczący polityki senioralnej.
– Dla mnie to także osobista satysfakcja, ponieważ program, którym zajmowałam się od 2017 roku, po rezygnacji z szefowej regionu, znalazł się w naszym programie przed wyborami parlamentarnymi. Wśród naszych postulatów mamy między innymi, utrzymanie trzynastej emerytury jako corocznego świadczenia, a także, co dla mnie jest niezwykle istotne, powstawanie centrów rehabilitacyjnych dla osób starszych – dodaje.
Marzena Okła-Drewnowicz zaznacza, że pozostałe postulaty w programie Koalicji Obywatelskiej m.in. dotyczące edukacji, podwyżki minimalnych wynagrodzeń, czy walki o czyste powietrze są odpowiedzialną i przemyślaną propozycją dla obywateli.