Ponad 700 zgłoszeń, dotyczących zagrożeń na przejazdach kolejowych wpłynęło na numer 112, dzięki żółtym naklejkom, umieszczanym przy nich przez kolejarzy. Informacje te zapobiegły tragediom, wstrzymały ruch pociągów, albo ograniczyły zagrożenia.
Akcję informacyjną „Bezpieczny piątek” przeprowadzono dziś na 50 przejazdach, m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim i Kielcach.
Izabela Miernikiewicz, rzecznik PKP PLK, informuje, że w ubiegłym roku, żółtymi naklejkami zostały oznaczone wszystkie skrzyżowania kolejowe w Polsce. Zawarte na nich informacje pomagają w lokalizacji, kiedy dojdzie do wypadku. Naklejki trzeba szukać na urządzeniach mechanicznych do otwierania szlabanów, a w przypadku przejazdów niestrzeżonych na wewnętrznej stronie krzyża świętego Andrzeja. Na naklejce jest numer skrzyżowania, który ułatwia lokalizację, a także numery alarmowe i kontakt do służb technicznych kolei.
Michał Herman ze Straży Ochrony Kolei podkreśla, że przejazdy są monitorowane, pracownicy mają do dyspozycji kamery noktowizyjne i termowizyjne, dbają także o bezpieczeństwo w czasie podróży i na dworcach kolejowych. Wiele zadań to prewencja, dlatego to właśnie oni informują o żółtej naklejce, ale przypominają także o zasadach poruszania się na przejazdach drogowo-kolejowych i przejściach dla pieszych.
W wakacje, PKP przypomina także o sposobach ratowania się w niebezpiecznych sytuacjach. W przypadku, kiedy już znajdziemy się za zamkniętym szlabanem, należy ruszyć do przodu i je wyłamać. Koszt naprawy pokrywa ubezpieczenie OC, a takie działanie daje szansę na ocalenia życia.
Kierowcy mają świadomość, że przejazd kolejowy to miejsce szczególnie niebezpieczne. Piotr Szymczyk, instruktor nauki jazdy, mówi, że swoich kursantów szczególnie uwrażliwia na wszystkie skrzyżowania. Przy kolejowych trzeba pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Choć szlabany są otwarte, dobrze jest się rozejrzeć, czy nie nadjeżdża lokomotywa.
Akcje informacyjne PKP PLK dotyczące bezpieczeństwa odbywają się na terenie całego kraju w każdy piątek.