Świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia apeluje do pacjentów, którzy oczekują w długich kolejkach na zabieg usunięcia zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym, czy tomografem komputerowym o zgłaszanie się do tych placówek medycznych, gdzie lista oczekujących jest krótsza.
Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, np. w przypadku usunięcia zaćmy są przypadki, że pacjent musi czekać kilka miesięcy, a w innej placówce zabieg miałby wykonany w ciągu zaledwie kilku czy kilkunastu dni.
– Obecnie w naszym województwie najkrócej, bo zaledwie kilka dni, na zabieg czeka się w przychodniach przy ulicy Kościuszki 25 i Koziej 3a w Kielcach oraz oddziale okulistycznym w Starachowicach przy ulicy Medycznej 3. Natomiast najdłużej, bo około dwóch miesięcy, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach – wymienia Małgorzata Kiebzak.
Świętokrzyski oddział NFZ zachęca więc pacjentów, którzy długo oczekują na zabiegi, by sprawdzali, jaki jest czas oczekiwania na świadczenia w różnych świętokrzyskich placówkach medycznych. Taką informację można znaleźć na stronie internetowej świętokrzyskiego oddziału funduszu.
W zakładce „Dla pacjenta” należy kliknąć w link „Informator o terminach leczenia” i w ramce obok pytania „Jakiego świadczenia szukasz?” wpisać np. zaćma. Następnie należy wybrać nazwę województwa i wówczas otrzymam informację, gdzie czas oczekiwania na poszczególne świadczenia jest najkrótszy.
– Dla pacjentów, którzy czekają w kolejce, podjęliśmy taką decyzję, że będziemy wysyłać pisma. W ten sposób chcemy zapraszać właśnie do tych placówek, w których jest najkrótszy czas oczekiwania. W tym liście również przedstawiony będzie wykaz placówek oraz ich adresy i numery telefonów – dodała dyrektor Małgorzata Kiebzak.
Od września zabiegi usunięcia zaćmy wykonywane będą również w szpitalu we Włoszczowie, a od przyszłego roku także w lecznicy w Opatowie.
Na pilne badanie rezonansem magnetycznym czeka się do kilku tygodni, a w przypadku stabilnym do trzech miesięcy. Natomiast kolejki do badania tomografem komputerowym zostały w zasadzie zlikwidowane.