Branże: spożywcza i budowlana skorzystają na pomysłach naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej. Czworo z nich dostało właśnie granty z programu „Inkubator Innowacyjności 2.0” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Doktor Józef Ciosmak z Zakładu Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej otrzymał prawie 30 tysięcy złotych. Jak mówi, te pieniądze posłużą mu na zakup elementów elektronicznych oraz badania, których celem jest stworzenie sterownika monitorującego temperaturę lad chłodniczych używanych w sklepach spożywczych do przechowywania wędlin i mięsa. Jak tłumaczy, sterownik będzie miał własne zasilanie, dzięki czemu nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu nie przestanie działać i sam zaalarmuje właściciela lady chłodniczej. Obecnie informacja o problemach z chłodzeniem dociera zbyt późno, kiedy produkty spożywcze już są popsute.
– Koszty są podwójne, bo musimy zutylizować żywność, która się popsuła, a przecież przedsiębiorca już za tę żywność zapłacił. Poza tym tracimy czas, bo musimy zdezynfekować lady chłodnicze. Znam przedsiębiorcę, który ma kilkanaście sklepów i w ciągu roku traci w ten sposób kilkanaście tysięcy złotych – tłumaczy doktor Józef Ciosmak.
Kolejny grant, w wysokości 29 tysięcy złotych przyznano doktorowi Piotrowi Thomasowi, z katedry metaloznawstwa i technologii materiałowych. Przedstawił on pomysł na modułowe przygotowanie wstęg schodów. Naukowiec chce by wstęga schodów była przygotowana z jednego arkusza metalu. Obecnie każdy schodek jest przygotowywany oddzielnie i montowany. Wydłuża to czas i koszty przygotowania schodów.
13.5 tysiąca złotych otrzymał zespół doktora Piotra Kurpa z Centrum Laserowych Technologii Metali. Te środki są przeznaczone na wyprodukowanie urządzenia laserowo tnącego linki wykorzystywane w przemyśle transportowym.
– Końcówki linek rowerowych, czy linek wykorzystywanych do otwierania klap bagażników ulegają degradacji. Po prostu się rozplątują. Nasze urządzenie będzie cięło linki przy użyciu lasera, dzięki temu na końcu linki stworzy się kropla roztopionego metalu, który po zastygnięciu nie dopuści do rozplątywania się linki – wyjaśnia doktor Piotr Kurp.
Czwarty grant przypadł Paulinie Kostrzewie z Wydziału Budownictwa i Architektury. Pracuje ona nad projektem ekologicznej cegły o bardzo dużej wytrzymałości.