Rolnicy otrzymają pieniądze na wapnowanie gleb. Rozpoczyna się pilotażowy program finansowany przez rząd, który jednocześnie wspomoże rolnictwo i ochroni środowisko. Program zakłada dofinansowanie działań rolników, posiadających gospodarstwa mniej rentowne, do 75 hektarów.
– Dotacja ma zmniejszyć koszty zabiegu, który jest pożądany z kilku względów – mówi Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach.
– To jest prosty zabieg rekomendowany raz na cztery lata. Optymalizuje odczyn gleby, poprawia jej strukturę. Sprawia, że nie trzeba stosować wielu nawozów, ale też poprawia jakość plonu – wymienia.
Dyrektor dodaje, że zakwaszenie gleb na terenie województwa świętokrzyskiego jest obecnie duże. Około 60 procent gleb ma różny odczyn kwasowości.
– Są to gleby bardzo kwaśne, kwaśne i lekko kwaśne. 90 procent gleb przebadanych w zeszłym roku w powiecie koneckim wykazało odczyn kwaśny, w przypadku powiatu starachowickiego, to 89 procent. Wyniki są zatrważające – mówi Katarzyna Sowa-Cichecka.
Jak informuje wojewoda Agata Wojtyszek, program pozwoli ustalić skalę problemu w regionie.
– Wiem, że są tacy rolnicy, którzy dbają o wapnowanie systematycznie, ale są i tacy, którzy nie wiedzą, jakie to pH powinno być. W naszym regionie jest wiele gleb zakwaszonych, dlatego to dobra okazja, by to zmienić – mówi.
Program realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Na odkwaszenie gleb rolnicy mogą pozyskać pieniądze, składając wnioski w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych w całej Polsce. Właściciele gospodarstw do 25 hektarów otrzymają największą dopłatę, czyli 300 złotych do zakupu 1 tony wapna. Warto zaznaczyć, że jedna tona wapna, to koszt około 800-900 złotych.
Maria Zuba, posłanka Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że program powinien doskonale przyjąć się w regionie.
-Tu, w naszym województwie, gdzie są małe gospodarstwa, które często nie przynoszą zysków, rolnicy często nie mają pieniędzy na takie działania, jak wapnowanie. Myślę, że ten program to zmieni – mówi.
Z kolei senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń zauważa, że wapnowanie dla gleby jest jak profilaktyka zdrowia dla ludzi.
– Nie sztuką jest tylko glebę nawozić i odchwaszczać. Mocna eksploatacja gleby wymaga też poddawania jej regeneracji. Tak jak ludzie korzystają z programów zdrowotnych, tak ten program to profilaktyka adresowana do polskiej ziemi – mówi.
Wnioski można składać od 15 lipca. Program realizowany jest w całej Polsce i potrwa do 2023 roku. W założeniu, odkwaszonych ma zostać 250 tysięcy hektarów ziemi w całym kraju.