– To wielka sprawa dla samego Ostrowca Świętokrzyskiego, powiatu ostrowieckiego, naszego regionu i całego kraju – w ten sposób senator PiS Jarosław Rusiecki skomentował wiadomość o wpisaniu Krzemionek na prestiżową listę UNESCO.
Jak już informowaliśmy, taką decyzję podjęli delegaci obradujący w Baku w Azerbejdżanie podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
– Jestem uradowany, zwłaszcza, że taka wiadomość przyszła podczas trwania konwencji Prawa i Sprawiedliwości – mówi senator. – Czuję się przeszczęśliwy, to jest wielki sukces i wielka radość. Szczególne podziękowania kieruje do minister Magdaleny Gawin, za jej aktywność, wolę determinację w jej wysiłkach dyplomatycznych, które zaważyły na takiej decyzji delegatów. Oczywiście dziękuję również wszystkim pracownikom Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu i Krzemionkach. To wielka zasługa przygotowania wniosku i czuwania nad tym. Jest to 16 polski obiekt na liście, pierwszy w województwie świętokrzyskim – mówił senator Jarosław Rusiecki.
Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że wpisanie Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO to ogromny zaszczyt dla całego województwa.
– Jesteśmy wdzięczni panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, pani wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalenie Gawin za to, co się stało w Baku. To dla nas wielka radość. Mówiliśmy o tym także podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. Zebraliśmy wielkie oklaski z tego powodu. To dla nas wielkie wyróżnienie. Wpisanie na listę jeszcze podnosi rangę neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego – dodaje.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, zaznacza, że jest to radosna nowina i kolejny powód do dumy dla regionu i jak również całego kraju.
– Wszystkim, którzy troszczyli się o to szczególne miejsce jakim są Krzemionki Opatowskie, należą się ogromne podziękowania – dodaje.
Poseł Andrzej Kryj nie kryje zadowolenia. Uważa, że Krzemionki to zabytek warty wpisu na elitarną listę UNESCO. Gratuluje wszystkim, którzy wniosek przygotowali i zabiegali o to, żeby bardzo trudna procedura aplikacji do wpisu na listę zakończyła się sukcesem. Przypomina, ze zaangażowanych było w to wiele osób. Parlamentarzysta dodaje, że Krzemionki to miejsce wyjątkowe.
– Te neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego wreszcie doczekały się formalnego uznania. Były pierwszym Pomnikiem Historii w regionie, teraz są pierwszym zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa z naszego województwa – przypomina poseł Andrzej Kryj.
Andrzej Kryj dodaje, że jeszcze w piątek na temat Krzemionek rozmawiał z Magdaleną Gawin, Głównym Konserwatorem Zabytków. Jak podkreśla, wszelkie formalności zostały dopełnione. Ogromną pracę wykonało nie tylko muzeum, ale i Narodowy Instytut Dziedzictwa, a także resort kultury.
Przypomnijmy, że wniosek złożony do UNESCO obejmował także dwa mniej zachowane stanowiska górnicze w Borowni i w Koryciźnie oraz osadę Gawroniec w Ćmielowie.
Neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkryta została przez urodzonego w Ostrowcu Świętokrzyskim geologa, prof. Jana Samsonowicza w 1922 roku. Do dziś pozostaje ona najważniejszym zabytkiem prahistorycznym Europy Środkowej. Funkcjonowanie kompleksu prehistorycznych kopalń datuje się na okres neolitu i początki epoki brązu.
Jak mówi Beata Kobiałka, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego, pod którego opieką znajdują się Krzemionki, ma nadzieję, że wpis na światową listę przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego.
Podczas tegorocznej sesji na listę wpisano m.in.: Park Narodowy Vatnajökull w Islandii oraz starożytne miejsca metalurgii żelaza w Burkina Faso.