„U źródeł staropolskiego okręgu przemysłowego – w kręgu żelaza” – to tytuł wystawy, którą można oglądać w budynku Sejmu. Jej inicjatorem jest świętokrzyski poseł Andrzej Kryj.
Jak powiedział parlamentarzysta w rozmowie z Radiem Kielce, ekspozycja poświęcona jest tradycjom hutnictwa żelaza, które rozkwitało w starożytności w Górach Świętokrzyskich, a także temu, jak od ponad 50 lat te tradycje są upamiętniane w Nowej Słupi podczas dymarek.
Zaznacza, że chciał w tej sposób pokazać w stolicy tę ważną dla naszego regionu tradycję, z której możemy być dumni. Dodaje, że wystawa budzi zainteresowanie zarówno parlamentarzystów, jak i gości, którzy odwiedzają Sejm. Podkreśla, że nie mogłaby ona powstać, gdyby nie doskonała współpraca świętokrzyskiego samorządu, jak i lokalnych stowarzyszeń.
– Razem z delegacją samorządowców przyjechała do Sejmu silna drużyna – zespól Modrzewianki, który dał także koncert pieśni ludowych ze świętokrzyskiego w Nowym Domu Poselskim. To wzbudziło ogromne zainteresowane do tego stopnia, że panie, które śpiewały musiały bisować, bo zebrani posłowie, pracownicy kancelarii Sejmu i panowie ze straży marszałkowskiej nie chcieli ich puścić – zaznacza.
List z okazji otwarcia wystawy wystosował Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który jednocześnie objął patronat nad ekspozycją. Napisał w nim m.in., że „nasz kraj może być zaliczany do grona prekursorów nowoczesnego przemysłu metalurgicznego. Za sprawą przedsięwzięć podejmowanych w Zagłębiu Staropolskim po dziś dzień hutnictwo stanowi ważną dziedzinę gospodarki narodowej”. Zaznaczył, że to ludność świętokrzyska stworzyła jedno z największych centrów hutniczych ówczesnej Europy.
Ekspozycję będzie można oglądać do poniedziałku. Wystawa jest prezentowana w najbardziej prestiżowym miejscu w Sejmie – na pierwszym piętrze w holu głównym, tuż obok tablic upamiętniających posłów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej i w katastrofie smoleńskiej.
Andrzej Kryj zaznacza, że w planach jest także stworzenie ekspozycji o Świętym Krzyżu.