„70 lat minęło jak jeden dzień” – to hasło przyświecające obchodom siedemdziesięciolecia istnienia Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej. Szereg wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców w tym spotkania autorskie, warsztaty, koncerty – to wszystko wpisuje się w tzw. Kazimierski Festiwal Kulturalny.
Jak informuje Greta Dzikowska, zastępca dyrektora tej instytucji, w ramach wydarzenia w najbliższym czasie zaplanowano m.in. warsztaty malowania na jedwabiu dla dorosłych.
– To doskonała okazja do zrelaksowania się, wyzwolenia energii twórczej, a przede wszystkim pozwoli poznać tajniki ozdabiania jedwabnych tkanin – mówi Greta Dzikowska.
– Jako historyk sztuki poprowadzę te zajęcia. Na początek krótka prelekcja na temat jedwabiu i tkanin artystycznych. Później pozostaje już jedynie inwencja twórcza uczestników spotkania - mówi Greta Dzikowska.
Z kolei 27 września obędzie się spotkanie z Maciejem Hawrylakiem, autorem i bohaterem książki „Ciekawość następnego dnia”. To człowiek, który setki tysięcy kilometrów pokonywał rowerem, śpiąc pod gołym niebem i gotując na ognisku.
– Był jedynym Polakiem, który brał udział w licznych maratonach, triatlonach, zdobywając czołowe miejsca. Jeden z najsławniejszych Polaków, bez tzw. zaplecza trenerów, który własnymi siłami, uporem osiągnął bardzo wiele – dodaje Greta Dzikowska.
Ale to nie wszystko. 26 lipca o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym. Z kolei 31 sierpnia, o godzinie 17.00 rozpocznie się koncert „Malarze słowa” Margity Ślizowskiej.
Zwieńczeniem obchodów będzie Reyada 2019 - święto patrona. Gościem specjalnym będzie Mikołaj Rej, arystokrata i kucharz, potomek słynnego poety. Wydarzenia dofinansowane są m.in. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kazimierska Biblioteka istnieje od 1949 roku. Od tego roku kilkakrotnie zmieniała siedzibę. Były to kolejno lokale przy ul. Sienkiewicza, nieistniejący już dom dyrektorów Cukrowni obok Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1, Powiatowy Dom Kultury, dzisiejszy Dworek Niedzieli. Jesienią 1988 roku przy ul. Kolejowej 17 rozpoczęto prace przy wzniesieniu nowej siedziby biblioteki. 1 grudnia 1992 roku burmistrz Adam Bodzioch uroczyście przeciął wstęgę i dokonał otwarcia obiektu.