Niczym w oceanarium, pokazującym przyrodę sprzed 400 milionów lat będzie się można poczuć, zwiedzając nową ekspozycję w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Kończą się prace przy aranżacji wnętrza. Wystawa będzie dostępna od początku sierpnia.
Michał Poros zapowiada, że poruszając się po wyznaczonych ścieżkach, zwiedzający będą mogli podziwiać między innymi modele prehistorycznych ryb pancernych, rafy koralowe oraz dziesiątki modeli dawno wymarłych roślin i zwierząt. Wszystko zostanie wzbogacone o zdjęcia, filmy i wizualizacje, wyświetlane na szeregu ekranów multimedialnych.
– Zwiedzający przeniosą się w świat tropikalnego morza dewońskiego, które występowało na naszym terenie, a czego pozostałości możemy oglądać w licznych skamieniałościach – powiedział Michał Poros z Centrum Geoedukacji.
Wśród wyjątkowych eksponatów zobaczymy między innymi siedmiometrową rybę pancerną, uznawaną za największego morskiego drapieżnika w historii życia na ziemi. Jej szczątki odkrył w Płuckach koło Łagowa dr Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego. Prezentowane będą także inne znaleziska, między innymi najstarsze ślady żerowania ryb, które odkryto w miejscowości Ujazd, a także najstarsze znane ślady roślin, które odkryto w Miedzianej Górze.
– Wszystkie modele, które tutaj obejrzymy są oparte na badaniach naukowych z regionu świętokrzyskiego. Pod tym względem możemy się pochwalić rekordową liczbą ciekawych miejsc i stanowisk, które powodują, że region jest wyjątkowy pod wieloma względami – dodaje Michał Poros.
W ramach inwestycji przebudowana została również przestrzeń na dachu obiektu, gdzie powstał Geologiczny Ogród Doświadczeń. Tam przygotowano szereg zabaw dla najmłodszych zwiedzających. Pojawi się między litofon, czyli instrument muzyczny wykonany z kawałków skał. Przygotowano także rekonstrukcje planet Układu Słonecznego. Będzie też piaskownica, w której młodzież będzie mogła pobawić się w geologów i poszukać ukrytych niej skamieniałości.
Zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe od 6 sierpnia, natomiast rezerwacje można składać od 15 lipca. Inwestycja wchodzi w skład szerszego projektu, obejmującego między innymi budowę nowych ścieżek dydaktycznych w rezerwatach Wietrzenia i Kadzielnia. Całkowity koszt to około 13 milionów złotych.