Letni Raport Dnia Radia Kielce zawitał dziś do Chmielnika. Na Rynku naszymi gośćmi byli Paweł Wójcik burmistrz Chmielnika, Agnieszka Dziarmaga kierownik Centrum Edukacyjno–Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” i Małgorzata Gładyszewska dyrektor Chmielnickiego Centrum Kultury.
Rozmawialiśmy m.in. o historii miasta i rynku, który utrzymał swój historyczny charakter. W Chmielniku zachowany jest XIX-wieczny układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i rozchodzącymi się prostopadle ulicami.
Przybliżyliśmy również chmielnickie zabytki oraz działalność „Świętokrzyskiego Sztetla” – ośrodka związanego z kulturą żydowską. Żydzi do wybuchu II wojny światowej stanowili 85 procent mieszkańców Chmielnika.
Najstarszym zabytkiem Chmielnika jest kościółek Św. Trójcy, który konsekrował biskup krakowski Bodzanta w 1354 roku. Dawna synagoga z XVIII wieku została przekształcona w nowoczesny, unikatowy w kraju obiekt „Świętokrzyski Sztetl”, którego celem jest m.in. przypomnienie i odtworzenie specyfiki sztetli – dawnych polsko-żydowskich miasteczek oraz przypomnienie koegzystencji kultur: polskiej i żydowskiej.
Na rynku znajduje się również pomnik Nike ustawiony ku czci poległych w czasie II wojny światowej. Stary został wyburzony, a w jego miejscu ustawiono Pomnik Wolności wzorowany na posągu Nike z Samotraki. Czterometrowa rzeźba powstała w pracowni Arkadiusza Latosa, kieleckiego rzeźbiarza. Na podeście umieszczono napisy „Wolność, niepodległość” i „Ta ziemia od innych droższa”. Na rynku znajdziemy też tablicę upamiętniająca pobyt w Chmielniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.