Czterdzieści drużyn z piętnastu krajów weźmie udział w Międzynarodowych Zawodach Robotów Marsjańskich European Rover Challenge, które we wrześniu odbędą się w Kielcach. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
-To wydarzenie, które doskonale promuje kraj i polską myśl techniczną za granicą – powiedział Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
– Strategia odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego zakłada, między innymi, rozwój nowych technologii. Województwo świętokrzyskie ma w tym zakresie bardzo duże osiągnięcia. Zespół Politechniki Świętokrzyskiej wygrał ostatnio zawody łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób pokazał, że Polska to nie tylko rolnictwo, lecz także ultranowoczesne technologie – stwierdził wiceminister.
Podsekretarz stanu przyznał, że Politechnika Świętokrzyska, choć nie jest największym ośrodkiem akademickim w Polsce to ma jedne z największych zasług wśród podobnych sobie uczelni. To właśnie na jej terenie odbędą się międzynarodowe zawody.
Jak podkreślił Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, zawody nie są wyłącznie prestiżowym przedsięwzięciem dla środowiska interesującego kosmicznymi robotami.
– Tu chodzi o zawody, w których konkurują ze sobą nowoczesne technologie. Oby Kielce były z tego znane – przyznał rektor.
European Rover Challenge odbędą się w dniach 13-15 września. W zawodach oprócz 13 drużyn z Polski wezmą udział zespoły między innymi z Kanady, Niemiec, Australii czy Indii. Na potrzeby zawodów na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej zostanie uformowane pole marsjańskie, które kształtem, kolorem i składem geologicznym imitować będzie powierzchnię Czerwonej Planety. Tor stanie się areną do rywalizacji łazików marsjańskich w czterech kategoriach terenowych.
Tegoroczną nowością będzie konferencja mentoringowo-biznesowa. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec wyraził nadzieję, że otworzy ona drzwi do rozwoju świętokrzyskiej przedsiębiorczości.
– Kielce staną się miejscem, gdzie będą nawiązywane kontakty pomiędzy ośrodkami naukowymi, a biznesem. Moim wielkim marzeniem jest to, by nasze województwo w przyszłości stało się dobrym miejscem dla rozwoju przemysłu kosmicznego – mówił poseł.
Wydarzenie wspierają także województwo świętokrzyskie oraz miasto Kielce. Marszałek Andrzej Bętkowski przyznał, że województwo świętokrzyskie zaczyna łazikami słynąć, dlatego zarząd będzie mocno wspierał organizację zawodów. Przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś dodał, że radni sejmiku zawsze pozytywnie przychylają się do inicjatyw związanych z promocją świeżych pomysłów i dobrej myśli technicznej.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta również zapewnił, że miasto zadba o promocję zawodów, by młodzi ludzie mogli nie tylko rozwijać własne pasje, lecz także, w przyszłości przekształcić je w biznes.