Trasa przypomina o ważnych ludziach mieszkających lub przebywających w gminie Górno oraz istotnych wydarzeniach. Oprócz historii, pokazuje również piękno krajobrazu. Takie walory ma ścieżka historyczno-przyrodniczo-edukacyjna, która dziś zostanie uroczyście otwarta w gminie Górno.
Ścieżka ma około 10 kilometrów. Prowadzi z Leszczyn przez Bęczków do mety w Krajnie. Po drodze jest siedem przystanków. Pierwszy przypomina o mordach dokonanych przez Niemców na terenie gminy Górno i o partyzantach, którzy zginęli w Leszczynach, drugi jest dedykowany dowódcy Marianowi Sołtysiakowi „Barabaszowi”, trzeci – poetom ludowym z Krajna – Rozalii i Wojciechowi Grzegorczykom, kolejne Stefanowi Żeromskiemu i księdzu Piotrowi Ściegiennemu, a także dowódcom, między innymi Janowi Piwnikowi „Ponuremu”, „Hubalowi” – czyli Henrykowi Dobrzańskiemu, Antoniemu Hedzie „Szaremu” oraz żołnierzom 154. pułku piechoty legionów.
Inicjatorem utworzenia tego szlaku było Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno. Jego prezes, Grzegorz Skiba mówi, że ma on na celu upamiętnienie osób i wydarzeń istotnych dla tej małej ojczyzny.
– Ścieżka jest tak zorganizowana, że mówi o historii, przeszłości, przyrodzie, jest przeznaczona dla edukacji, bo o tej historii trzeba pamiętać. Są rożne ścieżki turystyczne, ale ta łączy historię, edukację, turystykę i przyrodę – podkreśla Grzegorz Skiba.
Otwarcie ścieżki zainauguruje rajd pieszy, który o godzinie 11 wyruszy sprzed pomnika partyzantów poległych w Leszczynach (zbiórka na parkingu przy kościele). Stamtąd uczestnicy przemaszerują do kolejnych przystanków, cały czas podziwiając piękno krajobrazów Gór Świętokrzyskich.
W wędrówce udział wezmą między innymi harcerze oraz reprezentacja 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Koło godziny 15.00 piechurzy dotrą do mety w Krajnie-Zagórzu, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.
Jak zapowiada Grzegorz Skiba, udział w tej części wydarzenia potwierdziły grupy rekonstrukcyjne, a także reżyser Konrad Łęcki, który pracuje nad ekranizacją powieści Cezarego Chlebowskiego „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”. Nie zabraknie patriotycznych występów artystycznych. Będzie też poczęstunek.
Na mecie zostanie zaprezentowana broszura, opowiadająca o historii gminy. Powstała przy współpracy z pracownikami kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz świętokrzyskimi przewodnikami. Przewodnicy też poprowadzą rajd.
Udział w całym wydarzeniu mogą wziąć wszyscy chętni.