Bardzo Młoda Kultura to – nazwa drugiej edycji programu Narodowego Centrum Kultury. Jego założenia zostały przedstawione podczas spotkania, które w poniedziałek odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Uczestnicy mogli dowiedzieć się między innymi, jak zdobyć dotację w wysokości 10 tysięcy złotych, ale także jak tę kwotę można wydać.
O programie mówiła Karolina Opałko, koordynator projektu z ramienia Wojewódzkiego Domu Kultury. Podkreślała, że warto z niego skorzystać.
– W tym roku przewidujemy granty w wysokości 10 tysięcy złotych. Myślę, że to jest kwota, po którą warto sięgnąć zwłaszcza, że te projekty nie wymagają wkładu własnego. Te środki mogą być bezpośrednio wykorzystane na działania z dziećmi i młodzieżą: na instruktorów, na bilety do teatru. Jest wiele, bardzo różnych zastosowań – zaznaczyła.
Karolina Opałko dodała, że zaletą programu jest też to, że wnioski aplikacyjne nie są skomplikowane, co może stanowić dodatkową zachętę dla osób, które nie mają doświadczenia w pisaniu projektów.
Celem programu jest wspieranie środowiska świętokrzyskich animatorów, pracujących z dziećmi i młodzieżą, czyli między innymi nauczycieli, instruktorów kultury, opiekunów zespołów artystycznych, członków stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, czy pracowników muzeów i bibliotek. Ich przedstawiciele pojawili się na spotkaniu.
Nie brakowało osób, które po raz pierwszy chcą sięgnąć po pieniądze z Bardzo Młodej Kultury. Jak mówiła Jolanta Bętkowska ze Szkoły Podstawowej w Rogowicach (gmina Mniów), warto angażować młodzież w różne działania, bo chcą tego sami uczniowie.
– Dzieci są bardzo chętne, aktywne. Kiedy mają jakieś zajęcie, to telefony idą na bok. Ostatnio moja koleżanka była gościnnie w naszej szkole, dzieci bawiły się przy grach planszowych i powiedziała, cytuję słowa koleżanki: patrz można się bawić bez telefonu – wspominała.
Natomiast już drugi raz po środki z Narodowego Centrum Kultury zamierza aplikować Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu. Dwa lata temu ośrodek ten wspólnie ze stowarzyszeniem Towarzystwo Kultur Wszelakich oraz z Zespołem Placówek Oświatowych w Skalbmierzu realizował projekt „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
– Razem z dziećmi odwiedzaliśmy historyczne miejsca w naszej okolicy. Miejsca, które są ważne, rozpoznawalne, a wiedza o nich nie jest zbyt dobrze rozpowszechniona wśród młodych ludzi – wyjaśniła.
Agata Jacewicz ma już pomysł na kolejne działanie. Nie ma wątpliwości, że program jest wartościowy.
– Powala z innej perspektywy spojrzeć na kulturę, na edukację oraz na pracę z dziećmi i młodzieżą. Nie rozliczenie wniosku jest najtrudniejsze. Najtrudniejsze jest spojrzenie na dzieci, jak na partnerów, którzy mogą nam powiedzieć, co i jak mamy robić – zdradziła.
Program będzie przebiegał w kilku etapach. Ważnym krokiem jest udział w bezpłatnych warsztatach, które odbędą się w lipcu. Trzeba się na nie wcześniej zapisać. Tylko ich uczestnicy będą mogli się ubiegać o dotację.
Informacji o programie udziela Karolina Opałko, tel: 41-36-55-133. Szczegóły także na stronie internetowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.