Osy, komary, meszki czy kleszcze potrafią uprzykrzyć wakacyjny wyjazd, czy chociażby spacer po lesie. Ukąszenia i użądlenia owadów wywołują nieprzyjemne dolegliwości, a niekiedy bywają też śmiertelnym zagrożeniem dla dziecka.
Jak wówczas postępować? O tym rozmawialiśmy z Ewą Ziemkiewicz, kierownikiem Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
– Czy ukąszenie przez owada dla każdej osoby groźne?
Na pewno jeżeli jesteśmy osobą uczuloną, alergiczną. Taka osoba jest bardziej wrażliwa na jad i powinna mieć zawsze przy sobie jakiś środek antyhistaminowy, by w razie potrzeby szybko go sobie zaaplikować. Oczywiście nie wszystkie owady, które nas ukąszą spowodują straty w naszym organizmie, ale powinniśmy pamiętać o tym, że są grupy osób, które są zwłaszcza narażone na negatywne skutki ukąszenia.
– Które to osoby?
Oprócz alergików, to dzieci, osoby starsze. One są bardziej wrażliwe na ukąszenia wszelkich insektów. Należy pamiętać, że wiele osób jest uczulonych na jad takich owadów jak osa, pszczoła, szerszeń. Bywają sytuacje, że po ugryzieniu którego z tych owadów możemy dostać wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić do zgonu. Szczególnie niebezpieczne bywają ukąszenia przez pszczoły, osy czy szerszenie w szyję lub język, ewentualnie błonę śluzową jamy ustnej. Takie zdarzenia wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ mogą doprowadzić do uduszenia)
– Jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego?
Osoba, u której dochodzi do takiego wstrząsu przestaje mieć kontakt z rzeczywistością, ponieważ traci przytomność. U takiej osoby też bardzo spada ciśnienie krwi. Towarzyszy temu duszność, świszczący oddech, suchy kaszel, chrypka, też nudności, wymioty, czy biegunka. Jeżeli ukąsił nas jakiś owad, to należy siebie poobserwować. Każda inna niż dotychczas reakcja organizmu powinna być dla nas niepokojąca.
– Jak się przed użądleniami zabezpieczyć?
Mamy na rynku całą gamę środków, które odstraszają owady. Możemy je stosować bezpośrednio na skórę. Pamiętajmy jednak, że mają one różny czas działania. Nie wystarczy więc, że przed pójściem na spacer do lasu popsikamy nasze ciało jakimś preparatem i to już wystarczy na całe popołudnie. Czytajmy ulotki, na których producent zawsze podaje czas działania danego specyfiku. Jeżeli jednak insekt mimo to nas ugryzie, to są też środki, które łagodzą skutki pogryzienia.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: