Dziś w całej Polsce rozpoczyna się wielka akcja informacyjna związana z kolejną odsłoną programu Rodzina 500+. Do końca lipca Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski i jej urzędnicy odwiedzą wszystkie 102 gminy w naszym regionie.
Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przybliżył zmiany, które czekają polskie rodziny od 1 lipca. Przede wszystkim w nowej odsłonie programu Rodzina 500+ pieniądze dostanie każde dziecko, niezależnie od tego jaki jest dochód w rodzinie.
Poza tym rodziców składających wniosek czeka dużo mniej biurokracji, bowiem urzędy nie będą już wydawały decyzji administracyjnej. Pieniądze zostaną przyznane na podstawie wniosku złożonego przez rodziców. To znacznie przyspieszy procedurę i zmniejszy koszty programu.
Jak mówi Kazimierz Kuberski, wnioski będzie można składać elektronicznie od 1 lipca lub w wersji papierowej od 1 sierpnia.
– Zachęcamy, by to robić elektronicznie. Mamy trzy kanały, przez które wnioski można złożyć. Pierwszy to bankowość internetowa, drugi to platforma usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz platforma internetowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: empatia.mpips.gov.pl – mówi wiceminister.
Jak podkreśla Kazimierz Kuberski, program Rodzina 500+ jest najważniejszym programem społecznym polskiego rządu. Dzięki niemu o jedną trzecią zmniejszyło się skrajne ubóstwo w Polsce.
– Polska bieda, która do tej pory miała twarz dziecka, już takiej twarzy nie ma – twierdzi wiceminister.
Nową edycją programu zostanie objętych 6,8 milionów dzieci w Polsce. To prawie dwa razy więcej niż do tej pory. Bartłomiej Dorywalski wicewojewoda świętokrzyski mówi, że w województwie świętokrzyskim pieniądze otrzyma około 100 tysięcy rodzin więcej niż w roku ubiegłym.
– Dotychczas w ramach programu Rodzina 500+ do rodzin w naszym regionie rocznie trafiało 724 miliony złotych, teraz będzie to kwota 1,25 miliarda złotych. Jeżeli chodzi o liczbę dzieci, to do tej pory wsparcie otrzymywało 117 tysięcy dzieci, teraz będzie to około 207 tysięcy dzieci – informuje Bartłomiej Dorywalski.
Wśród gmin, w których akcja informacyjna odbędzie się w pierwszej kolejności jest Chmielnik. Paweł Wójcik burmistrz miasta zapewnia, że dotychczasowe edycje programu wyraźnie poprawiły jakość życia mieszkańców jego gminy.
– Ten program wielokrotnie nazywałem programem cywilizacyjnym. Dzięki niemu w małych miejscowościach zapomnieliśmy o biednych dzieciach. Wsparcie w ramach programu Rodzina 500+ zapewniły im wyższy poziom życia. Dzieci zyskały stabilizację, zyskały pewność siebie i to po nich widać. To mówią wychowawcy, to mówią nauczyciele – zapewnia Paweł Wójcik.
W Chmielniku do tej pory z programu Rodzina 500+ korzystało około 1300 dzieci. Teraz będzie ich przynajmniej kilkaset więcej.