700. rocznicę powstania świętuje dziś parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mokrsku Dolnym. Zwieńczeniem uroczystości była msza pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego, podczas której młodzież przyjęła sakrament bierzmowania.
Jak powiedział ks. proboszcz Kazimierz Jajeśniak – już w 1320 roku w aktach watykańskich pojawiła się wzmianka o tym, że wieś Mokrsko Dolne posiada kościół. Dodał, że 700 lat historii świątyni to przede wszystkim historia wiary.
– Od siedmiu wieków na tej ziemi głoszone jest Słowo Boże, sprawowane są Święte Sakramenty, dlatego trzeba podziękować Bogu za dar wiary naszych praojców za to, że w najtrudniejszych dziejowych chwilach wytrwali i w cieniu bł. Wincentego Kadłubka wiarę przekazywali kolejnym pokoleniom, aż do naszych czasów – mówił proboszcz Kazimierz Jajeśniak.
Bogusława Poczęta, historyk oraz parafianka przypomniała, że kościółek w Mokrsku Dolnym jest jednym z najstarszych w okolicy.
– Na przestrzeni dziejów nie został zburzony tylko rozbudowywany, dlatego jego najstarsza część za prezbiterium jest bardzo dobrze widoczna. W kościele znajduje się m.in. gotycki krucyfiks, który został przeniesiony z ruin zamku w Mokrsku Górnym oraz renesansowa chrzcielnica. Mamy się czym szczycić i chwalić, że nasza historia jest bardzo długa – dodała Bogusława Poczęta.
W uroczystej mszy jubileuszowej obok parafin i zaproszonych księży udział wzięli wicemarszałek województwa Renata Janik, Marek Bogusławski – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, starosta jędrzejowski Paweł Faryna, Marcin Piszczek burmistrz Jędrzejowa oraz wójt gminy Sobków Tomasz Chaja.
Jak powiedział Marek Bogusławski – 700 lat istnienia parafii w Mokrsku Dolnym pokazuje, że na podwalinach chrześcijaństwa wychowały się całe pokolenia Polaków i tak już zostanie. Dodał, że zabytki sakralne i miejsca kultu są takimi miejscami, przy których warto się zatrzymać i pomyśleć o swoim życiu.
Tomasz Chaja, wójt Sobkowa zaznaczył, że jubileusz 700-lecia parafii w Mokrsku Dolnym, to ważne święto dla całej gminy Sobków. Jak powiedział – w gminie jest bardzo dużo zabytków, dlatego należy się nimi chwalić i mówić o ich historii. Obok kościoła w Mokrsku Dolnym warto przypomnieć Zamek Rycerski w Sobkowie.
Z okazji jubileuszu ogłoszony został konkurs, w którym dzieci miały zaprezentować w formach plastycznych i makietach zabytkowy kościółek w Mokrsku Dolnym. Ponadto zorganizowana została wystawa starych fotografii prezentujących życie parafii z początku XX wieku – poinformowały Agata Prusicka i Kamila Gola – współorganizatorki obchodów 700-lecia. Jak dodały – jubileusz stał się okazją do odnowienia barokowej figurki Św. Floriana z 1766 roku. Prace renowacyjne wykonał Zbigniew Hołda, a sfinansowali je Marzena i Roman Filus. Ponadto na pamiątkę jubileuszu zaprojektowany został kubek z wizerunkiem kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mokrsku Dolnym.
Parafia w Mokrsku Dolnym liczy prawie 1600 osób. Pierwotny kościół romański z XIII wieku był rozbudowywany i przebudowywany w XVII, XVIII, XIX wieku. Barokową nawę dobudowano w 1676 r., a potem w połowie XIX w. przedłużono ku zachodowi z zakrystią barokową i kruchtą.
Ołtarz główny jest późnobarokowy (I poł. XVIII w.) z przemalowanym obrazem Wniebowzięcia NMP oraz obrazami św. Benedykta i Scholastyki, pędzla Szymona Więckowskiego. Ołtarze boczne są rokokowe.