Radni województwa świętokrzyskiego przyjęli stanowisko w sprawie „sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym”. Większość radnych opowiedziała się „za”. Głosowanie poprzedziła dyskusja.
Punkt dotyczący przyjęcia stanowiska został wprowadzony do porządku obrad dopiero w środę. W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości stanowisko odczytał Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Mówił on, że radni wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec prowadzonych przez liberalne środowiska polityczne i społeczne „prób promocji ideologii opartej na afirmacji LGBT, będących próbą podważenia zasad społecznych, opartych na chrześcijaństwie i spuściźnie wielu wieków historii Polski”.
Głos w dyskusji zabrał Jan Maćkowiak z Platformy Obywatelskiej, który zaznaczył, że to stanowisko jest niezgodne z prawem, a zwłaszcza z prawami człowieka i obywatela.
– Samorządy powinny włączać, a nie wykluczać, jednoczyć, a nie dzielić. Mniejszości objęte pojęciem LGBT nieustannie spotykają się w Polsce ze stereotypami, dyskryminacją oraz przemocą motywowaną uprzedzeniami – mówił.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa wyjaśnił, że samorząd województwa chce się zwrócić do mieszkańców i samorządowców, aby tego typu działania szkodliwe dla rozwoju społecznego były przez władze publiczne marginalizowane.
– Nie chcemy odmawiać tym ludziom prawa do równego traktowania, bo są równo traktowani, tak jak wszyscy obywatele, ale nie może też być tak, że chore lewacko-liberalne ideologie próbują zdominować życie publiczne z nienawiścią do religii, ludzi wierzących. Próbujemy napiętnować w tym stanowisku właśnie takie zachowania, z pełnym szacunkiem do tych ludzi, którzy uważają, że są inni. Nikt nie zamierza ich piętnować – podkreślił.
Stanowisko zostało przyjęte większością głosów. Przeciw było dwóch radnych Platformy Obywatelskiej: Jan Maćkowak, który już podczas wystąpienia podkreślił, że nie poprze tej uchwały, oraz Sławomir Gierada.