200 milionów złotych trafi do samorządów na terenie całego kraju na poprawę i rozbudowę sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. O środki będą mogły starać się także gminy z terenu województwa świętokrzyskiego.
Pieniądze będą dostępne w ramach ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętymi w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. O założeniach nowego programu poinformowano podczas konferencji prasowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Jak informuje Ryszard Gliwiński, prezes Funduszu, pilotażowy program jest skierowany przede wszystkim do małych gmin i miejscowości.
– Do tej pory w aglomeracje inwestowane były środki unijne. Program, który przedstawiamy sfinansowany jest w oparciu o środki krajowe. Dostrzegamy lukę. W naszym województwie istnieje jeszcze wiele miejscowości, które nie posiadają kanalizacji i sieci wodociągowych, dlatego chcemy, aby jak największa liczba gmin skorzystała z dofinansowania. W ramach programu samorządy mogą składać wnioski m.in. o budowę kanalizacji, przydomowych oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody czy sieci wodociągowych – mówi.
Ryszard Gliwiński podkreśla, że jest to pilotażowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który w przypadku dużego zainteresowania samorządów może zwiększyć jego finansowanie.
Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśla, że ten program powinien pozwolić na zniwelowanie białych plam na mapie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w regionie.
– Podczas swojej pracy jako wojewoda wielokrotnie spotykałam się z mieszkańcami, którzy mówili, że mieszkają w miejscowościach, w których nie ma wodociągu czy kanalizacji. Cieszę się, że ten program jest dedykowany samorządom. Mam nadzieję, że gminy chętnie z niego skorzystają i sieci wodociągowe zostaną wykonane – zaznacza.
Zdaniem poseł Anny Krupki, wiceminister sportu i turystyki, nowy program, który w województwie świętokrzyskim będzie wdrażał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wpisuje się w dotychczasowe skuteczne działania instytucji, między innymi wdrażania programu „Czyste powietrze”.
– Jestem przekonana, że ten nowy program w sposób skuteczny będzie wpływał na ograniczenie zanieczyszczeń. A także korzystnie wpłynie na środowisko naturalne oraz zdrowie mieszkańców województwa świętokrzyskiego – dodaje.
Maria Zuba, parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że nowy program powstał między innymi w wyniku rozmów i zapotrzebowania zgłaszanego przez samorządowców.
– Bardzo duża część naszego województwa nadal jest niezwodociągowana i nadal nie ma możliwości odprowadzania ścieków. Nie ukrywam, że mimo iż program, który dziś prezentujemy jest ogólnopolski, to udział naszego oddziału Funduszu w jego budowie jest ogromny, za co bardzo chciałam, serdecznie podziękować regionalnym władzom WFOŚiGW – podkreśla.
W opinii senatora Krzysztofa Słonia, świętokrzyski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wspiera inicjatywy samorządów, a także mieszkańców indywidualnych, czego przykładem jest nadzorowanie nowego programu dotyczącego gospodarki wodno-ściekowej.
– Często dowiadujemy się o tym, że jakość wody płynącej w kranach, czy jakość gleby nie odpowiada współczesnym standardom, ponieważ jest zanieczyszczona. Dlatego z radością witam tę inicjatywę i jestem przekonany, że nasz świętokrzyski Fundusz będzie liderem także w tym projekcie – dodaje.
Nabór wniosków rozpocznie się od pierwszego lipca. Pilotażowy program gospodarki wodno-ściekowej na budowę nowych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych potrwa do 2023 roku. W ramach programu gminy mogą otrzymać pożyczkę na realizację inwestycji kanalizacyjno-wodociągowych z możliwością nawet 50-procentowego umorzenia wartości dofinansowania.