Zarząd Województwa otrzymał wotum zaufania od radnych sejmiku. Zostało ono przyjęte jednogłośnie. Głosowanie poprzedziło przedstawienie raportu o stanie województwa w 2018 roku. Wnioski z dokumentu nie są optymistyczne. Wynika z niego, że Świętokrzyskie w ubiegłym roku było na szarym końcu polskich województw pod względem rozwoju.
Raport stanowi podsumowanie działalności Zarządu Województwa w poprzednim roku. W opracowaniu znalazły się informacje na temat sytuacji społeczno-gospodarczej, procesów demograficznych, rynku pracy, edukacji, ochrony zdrowia, czy infrastruktury publicznej. Zawiera również opis realizacji programów i strategii.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego cieszył się z udzielonego wotum, choć zauważył, że obecny Zarząd sprawuje władzę krótko, od niewiele pół roku, ale liczy się ciągłość władzy.
– Fakt, że my, jako obecny Zarząd tej kadencji faktycznie sprawujemy władzę w województwie od grudnia ubiegłego roku, ale tak jest w samorządzie, że podtrzymywać ciągłość i brać odpowiedzialność za to, co działo się wcześniej. Dla mnie to jest satysfakcjonujące, że pierwszy raport, jaki musieliśmy zgodnie z ustawą opracować, po bardzo ciekawej dyskusji, został przyjęty i wotum zaufania zostało Zarządowi udzielone – powiedział.
Odniósł się też do samego raportu oraz do gorącej debaty, która poprzedziła głosowanie nad jego przyjęciem. Przyznał, że wiele uwag radnych będzie wziętych pod uwagę, w kolejnym opracowaniu. Dodał, że ustawodawca nie określił, jak taki raport ma wyglądać.
– Były zarzuty niektórych radnych, zresztą wydaje mi się, że słuszne, że nie uwzględniliśmy niektórych obszarów, jak chociażby kwestii związanej z handlem w naszym województwie. To istotny aspekt i trzeba będzie się nad nim w kolejnym opracowaniu pochylić – zaznaczył.
Oceniając wyniki raportu, był ostrożny w słowach.
– Na pewno jest pewien niedosyt, ale jak zauważyła radna Agata Binkowska, jest zdecydowany postęp w tych ostatnich 15 latach w rozwoju naszego województwa. Chodzi o to, żeby te nożyce rozwojowe między tymi najlepszymi, mającymi największy potencjał rozwojowy województwami, a nami – województwami Polski środkowo-wschodniej nie rozwierały się, ale żebyśmy skracali dystans do tych najlepszych – podkreślił.
Jak mówi Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku, z liczącego ponad 200 stron dokumentu można wyczytać, w którym miejscu w Polsce znajduje się nasze województwo, a te wnioski nie są optymistyczne. Nowy samorząd województwa świętokrzyskiego przejął po przednikach region w trudnej sytuacji.
– Nie będziemy ukrywać, że Świętokrzyskie jest w jednej z dolnych stawek. W tych rankingach jesteśmy dosyć daleko za województwami przodującymi w rozwoju gospodarczym, w tym, jak chociażby ludzie zarabiają, na jakim poziomie żyją i dziś jest to w konkretnym dokumencie zapisane – podkreślił Andrzej Pruś.
Przewodniczący wyjaśnia, że to nie tylko audyt, ale też zobowiązanie dla władzy.
– Władza publiczna musi się przez najbliższy rok wykazać, żeby mogła się pochwalić tym, że te słupki trochę nam urosły, że jest nam lepiej, że ludzie lepiej zarabiają, są większe dochody samorządów. Dzięki raportowi opozycja i mieszkańcy będą się mieli do czego odnieść za rok: czy cokolwiek władza zmieniła, czy ta władza zasłużyła, żeby jej ciągle ufać, czy jak to w demokracji, trzeba szukać zmiany – zaznaczył Andrzej Pruś.
Głos na temat raportu mogli zabrać także mieszkańcy regionu, ale jak mówi Andrzej Pruś, do wczoraj nikt nie zgłosił takiej chęci.
– Niestety wiem to też od moich kolegów z Polski, że te debaty nie cieszą się wielkim powodzeniem wśród mieszkańców. Niestety demokracja w Polsce jeszcze dojrzewa. Mamy zbyt małą grupę osób, które się interesują życiem publicznym – podsumował przewodniczący.
Agata Binkowska, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego w poprzedniej kadencji, nazwała dane przedstawione w raporcie „cyframi wyrwanymi z Głównego Urzędu Statystycznego”. Poprosiła, by pokazać statystykę za ostatnie 10 lat.
– Wtedy zobaczymy, czy ta nasza praca rzeczywiście poszła na marne. Panie marszałku, do pana się zwracam, dlaczego pozwala pan na taki polityczny lincz. Wszyscy jesteśmy samorządowcami, pracujemy wiele lat w samorządzie. Panie marszałku nie godzę się na takie traktowanie wszystkich pracowników samorządowych. Nie będą się odnosić do tego raportu. Jeszcze raz proszę państwa, żebyście dynamikę rozwoju województwa czy też nie rozwoju pokazali na przestrzeni 10 lat – powiedziała.
Obecna na sesji sejmiku wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka zwróciła uwagę, że przedstawia on sytuację, w jakim województwo zostawił Zarząd poprzedniej kadencji i dodała, że wskaźniki przedstawione w raporcie nie napawają optymizmem.
– Dynamika produkcji globalnej w naszym regionie jest najniższa w kraju, drugi najniższy wzrost PKB spośród wszystkich województw, najniższe wydatki na badania i rozwój, przyrost naturalny – 14 miejsce w kraju. Ten raport to swego rodzaju audyt, powinien być ostrzeżeniem, powinniśmy zakasać rękawy i wziąć się do pracy, naprawić błędy poprzedników, realizować założenia naszego programu, Prawa i Sprawiedliwości dla naszego województwa – zaznaczyła.
Raport o stanie Województwa Świętokrzyskiego za 2018 rok to zupełnie nowy dokument, który od obecnej kadencji będzie sporządzany każdego roku, a następnie poddawany debacie na sesji absolutoryjnej.
Świętokrzyscy radni sejmiku województwa jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi Województwa za wykonanie budżetu za 2018 rok.
WAŻNE INFORMACJE Z RAPORTU O STANIE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO ZA 2018 ROK:
Według szacunków GUS przyjmuje się, że w świętokrzyskim w roku 2017 wysokość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca wzrosła do kwoty 36909 PLN, plasując pod tym względem region świętokrzyski na 4. miejscu od końca (tuż przed województwami warmińsko-mazurskim, podkarpackim i lubelskim, przy średniej dla Polski 51760 PLN). Województwem, gdzie PKB w przeliczeniu na mieszkańca jest najwyższy, jest województwo mazowieckie i tam wartość tego wskaźnika wynosi83024 PLN.
Ponad 1/4 podmiotów z kapitałem zagranicznym posiada swoją siedzibę w Kielcach. Dwadzieścia podmiotów tego typu prowadzi działalność w powiecie koneckim. Od 4 lat odnotowywana jest w województwie świętokrzyskim tendencja spadkowa liczby podmiotów z kapitałem zagranicznym. Świętokrzyskie ma najmniejszą liczbę podmiotów z kapitałem zagranicznym w kraju (w powiecie kazimierskim od 3 lat nie ma podmiotu z udziałem kapitału zagranicznego).
Wartość dóbr i usług materialnych wytworzonych w latach 2013–2016 w województwie świętokrzyskim podobnie jak w reszcie kraju, systematycznie wzrastała. W świętokrzyskim produkcja globalna wzrosła z 77426 mln PLN do 82481 mln PLN.
Jednak dynamika tego wzrostu była najniższa w kraju i wyniosła 6,53% (średnia dla kraju 10,86%). Dla porównania najwyższą dynamikę produkcji globalnej odnotowano w województwach: małopolskim, wielkopolskim i łódzkim (odpowiednio: 15,22%; 14,44%; 12,52).
Napawa optymizmem fakt, że świętokrzyskie jest w pierwszej piątce województw w kraju pod względem rejestracji nowych firm. Od 2013 roku do 2018 roku obserwowana w tym zakresie jest tendencja wzrostowa, z wyjątkiem roku 2014,kiedy to odnotowano niewielki spadek w stosunku do roku ubiegłego. Omawiana dynamika zakładania nowych podmiotów w świętokrzyskim uplasowała się na poziomie 11,71% i znacznie przewyższała krajową, która wynosiła 7,43%. Największy przyrost nowo powstałych firm odnotowano w woj. lubelskim (17,76%). W województwach opolskim i dolnośląskim odnotowano spadek dynamiki dotyczący rejestracji nowo powstałych podmiotów.