Świętokrzyskie Centrum Onkologii kupi nowoczesny pozytonowy tomograf emisyjny. To urządzenie służące wykrywaniu guzów nowotworowych i skupisk komórek rakowych. Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, podpisze jutro w Ministerstwie Zdrowia umowę na dofinansowanie przez rząd zakupu tej aparatury. Resort przekaże 15 milionów złotych, a PET który za kilka miesięcy trafi do szpitala będzie drugim takim urządzeniem w Kielcach.
Jak przypomina profesor Stanisław Góźdź, pierwszy tomograf trafił do ŚCO 12 lat temu. Przez ten czas wykonano na nim już ponad 30 tysięcy badań.
– Dzięki staraniom śp. premiera Przemysława Gosiewskiego, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w 2007 roku otrzymało pozytonowy tomograf emisyjny. Wykonywane na nim badania ułatwiają precyzyjnie określić stan zaawansowania procesu nowotworowego, co jest najistotniejszym elementem w podejmowaniu decyzji, co do właściwej terapii. Ponadto ta aparatura ułatwia precyzyjną diagnostykę określonego typu nowotworu – wyjaśnia profesor Stanisław Góźdź.
Profesor Janusz Braziewicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii informuje, że nowy pozytonowy tomograf emisyjny będzie aparatem najnowszej generacji, o bardzo wysokiej czułości.
– To oznacza, że szybciej, łatwiej i wydajniej będziemy mogli badać pacjentów. Przełoży się to oczywiście na jakość obrazowania, na podstawie którego lekarze stawiają końcowe wnioski. Dzięki nowemu PET-owi skróci się także czas badania. Teraz wynosi on 20 minut, natomiast na nowym urządzeniu będzie to poniżej 15 minut – dodaje profesor Janusz Braziewicz.
Dzięki nowemu tomografowi lekarze będą mogli także z większą dokładnością zarejestrować mniejsze guzy nowotworowe. Dotychczasowe urządzenie wykrywa guzy o średnicy 6 mm, natomiast nowy PET będzie w stanie zobaczyć guza o średnicy zaledwie 3,5 mm.