W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. J. Karskiego w Kielcach odbyło się spotkanie autorskie z Weroniką Kostyrko o jej nowej książce „Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne.
Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. To historia kobiety, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego – Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Ale to także książka o upartym pokonywaniu kolejnych barier na drodze do wolności i niezależności, o miłościach i o przyjaźniach z artystami światowej sławy, wreszcie o zagadce tragicznej śmierci w 1992 roku.
Przez historię Nireńskiej można zobaczyć Jana Karskiego inaczej niż dotychczas. Weronika Kostyrko odnalazła bowiem niepublikowane dokumenty dotyczące jego pracy w MSZ, gdzie pod koniec lat 30. powołano specjalny zespół do rozwiązania tzw. „kwestii żydowskiej”. Autorka tytułu zrekonstruowała karierę młodego dyplomaty i jego żarliwe oddanie idei Wielkiej Polski. Znajomość tych faktów pozwala lepiej zrozumieć skomplikowaną relację między Karskim a Nireńską, która przez kilkadziesiąt powojennych lat odmawiała mówienia po polsku.
Weronika Kostyrko jest dziennikarką, od 1991 do 2011 roku pracowała w „Gazecie Wyborczej” – kolejno jako reporterka sejmowa, redaktor działu politycznego, korespondentka z Niemiec, redaktor działu zagranicznego, założycielka i redaktor naczelna „Wysokich Obcasów”, a także – redaktor działu kultury i „Gazety Świątecznej”. Od 2012 roku redaktor naczelna portalu Adama Mickiewicza Culture.pl.
Podczas spotkania Weronika Kostyrko mówiła o swoich odkryciach rozmaitych faktów z życia tancerki i związków nie tylko z Janem Karskim, z którym zawarła związek małżeński w pięćdziesiątym roku życia przechodząc na katolicyzm. Przedstawiła także swoje hipotezy na temat jej samobójcze śmierci. Przyznała też, iż wielu rzeczy dotyczących i Poli Nireńskiej i Jana Karskiego nie udało jej się do końca wyjaśnić.
Spotkanie z Weroniką Kostyrko zakończyło podpisywanie przez autorkę książek i osobiste rozmowy.