Już ponad trzy tysiące wniosków wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu „Czyste powietrze”. Temat walki ze smogiem zdominował pierwszą część odbywającego się w Filharmonii Świętokrzyskiej Konwentu Prezydentów Miast, Burmistrzów i Wójtów Regionu Świętokrzyskiego.
To cykliczne spotkanie samorządowców, którego celem jest wymiana doświadczeń i podniesienie wiedzy w wielu, ważnych dziedzinach.
O tym, jak sobie radzić w staraniach o poprawę stanu środowiska, ale także skąd wziąć na to pieniądze mówili zaproszeni eksperci. Nie zabrakło informacji o rządowym programie „Czyste powietrze”, który wdrażają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Jak wyjaśniła Katarzyna Kitlińska, doradca energetyczny z tej instytucji – program „Czyste powietrze” jest skierowany do właścicieli budynków mieszkalnych, jednorodzinnych, a jego celem jest wsparcie różnego rodzaju działań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza poprzez podniesienie efektywności energetycznej budynku. W praktyce oznacza to, że można otrzymać dofinansowanie między innymi na termomodernizację domu.
– Można zdobyć pieniądze na wymianę źródła ciepła na nowoczesne, które spełnia wymogi określone w programie, na ocieplenie ścian, dachów, wymianę stolarki okiennej, również na modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej – wymienia.
Dofinansowanie może wynieść od 90 do 15 procent poniesionych wydatków, najpierw jednak trzeba złożyć wniosek. Pomocą w jego przygotowaniu służą pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach, a także w oddziałach terenowych w Jędrzejowie, Starachowicach i w Opatowie. Udając się do nich trzeba się starannie przygotować, skompletować niezbędne dokumenty.
Rośnie liczba osób, które składają wnioski. Wojewódzki fundusz szacuje, że do końca czerwca w naszym regionie będzie ich ponad 3,5 tysiąca.
Rosnące zainteresowanie „Czystym powietrzem” widzą także samorządowcy. Robert Jaworski, burmistrz Chęcin, prezes Związku Gmin i Miast Regionu Świętokrzyskiego zauważa, że wiele gmin dodatkowo zachęca swoich mieszkańców do tego, by zadbali o powietrze, którym wszyscy oddychają.
– Czyste powietrze to jeden z ważnych tematów działania każdego samorządowca. Wiele gmin wprowadza również swoje pogramy. Gmina Chęciny jest jedną z nich. Oprócz tych programów, które funkcjonują w całym kraju, jak na przykład „Czyste powietrze”, uruchomiliśmy także dopłaty do wymiany pieców. Bardzo się cieszę, że jest ogromne zainteresowanie i naszą propozycją i programem „Czyste powietrze” – dodał.
Szczegóły na temat programu „Czyste powietrze” można znaleźć na internetowej stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.