Kapelan Batalionów Chłopskich, brat żołnierza wyklętego, pochodzący z rodziny związanej z ruchem oporu. Ksiądz prałat Bogdan Lipiec, obecnie senior parafii w Starachowicach Michałowie, uroczyście obchodzi 60-lecie kapłaństwa.
Wstąpił do seminarium duchownego po tym, gdy stał się obiektem zainteresowania milicji i służb bezpieczeństwa. Jak wspomina, jego rodzina dawała schronienie ostatnim partyzantom z oddziałów generała Antoniego Hedy „Szarego”.
– Byłem kurierem, nosiłem wiadomości i posiłki. Jednemu z ukrywających się żołnierzy dałem mapę wojskową, która była podpisana moim imieniem i nazwiskiem – mówi ksiądz Lipiec. – Gdy żołnierz zginął służby bezpieczeństwa dotarły do mnie.
Wówczas Bogdan Lipiec udał się do seminarium w Sandomierzu. W czasie swojej 60-letniej posługi wybudował trzy kościoły. Dziś uroczysta msza dziękczynna w intencji księdza prałata odbyła się w jednej z tych parafii. W Starachowicach Michałowie duchowny posługuje już 32 lata. Parafianie są mu wdzięczni za wspólną budowę kościoła. Wspominają, że wszyscy chętnie wspierali budowę świątyni, bo czuli, że to jest dobre.
– Przychodziliśmy jako dzieci, nosiliśmy cegły. Bardzo dobry przewodnik i proboszcz – mówią parafianie o jubilacie.
Ksiądz Bogdan Lipiec jest stryjem posła PiS Krzysztofa Lipca. Jak mówi parlamentarzysta, wyświęceni 60 lat temu księża nie mieli łatwej posługi.
– Udzielał mi chrztu, dzisiaj jestem dumny, że mogę być na tym jubileuszu z rodziną i cieszyć się z tego kapłaństwa – mówi Krzysztof Lipiec.
Dodaje, że jego stryj miał pracowite kapłaństwo, czas jego pracy przypadł na czasy głębokiej komuny.
Mszę świętą dziękczynną w intencji księdza prałata Bogdana Lipca odprawił biskup radomski Henryk Tomasik. W kazaniu podkreślił, że Jezus Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa po to, by przez człowieka uobecniała się Jego misja. Kapłaństwo to narzędzie w rękach Boga i dla kapłana to dar, który jest niepojęty.
Ksiądz Bogdan Lipiec zbudował jeszcze dwie świątynie: w Nagorzycach w gminie Waśniów i w Kierzu Niedźwiedzim w gminie Skarżysko-Kościelne. W dzisiejszej mszy uczestniczyły władze województwa, a także parlamentarzyści, parafianie oraz rodzina.