Od rana na placu przy ulicy Kościuszki moc atrakcji w ramach Dni Ożarowa. Tegoroczne święto miasta jest wyjątkowe, ponieważ w 2019 roku mija 450 lat od nadania praw miejskich temu miastu.
Swoją prapremierę miała kolejna, piąta część cyklu książek dotycząca historii Ożarowa. Tegoroczna pozycja powstała z okazji rocznicy nadania praw miejskich. Autorem publikacji jest dr Roman Chyła z Sandomierza. O oprawę graficzną zadbał Marian Sus, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Ożarowie. Jak mówi, nie brakuje zdjęć, które przenoszą czytelnika w czasie. Jak podkreśla Marian Sus, wybija się wielokulturowość miasteczka, która uczyła ówczesne społeczeństwo tolerancji.
– Pewnie trudno nam sobie to życie dawne wyobrazić, ale takie miasteczka były bardzo ciasne. A ta wielokulturowość dziś jest przez nas niezrozumiała, ale to sprawiało, że Ożarów był bogatszy społecznie – mówi Marian Sus.
W książce znajdują się różne historyczne dokumenty, które nie były wcześniej publikowane lub były przedrukowane we fragmentach. Czytelnik znajdzie tutaj m.in. przywileje ożarowskie z XVI wieku, Księgę Burmistrzów Ożarowa z XVII wieku czy statystyczny opis miasta z 1860 roku.
Interesujący jest także wpis Józefa Piłsudskiego, dotyczący pobytu w Ożarowie i jego okolicach.
– Nigdy wcześniej niepublikowany rękopis „Ożarów” Józefa Piłsudskiego z 1915 roku i to dotyczy jego pobytu na naszych ziemiach w czasie I wojny światowej – mówi Marian Sus.
Tekst pisany był w Sulejówku, natomiast nawiązuje do pobytu Piłsudskiego w tych rejonach. Rękopis obecnie znajduje się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Książkę będzie można nabyć 11 listopada, wtedy zaplanowano większe uroczystości z okazji wyjątkowej rocznicy. Dzisiaj publikację otrzymały osoby, które zaangażowały się w organizację tegorocznych Dni Ożarowa. Nakład to 1000 egzemplarzy.