Bodzechów, Ćmielów i Ożarów – te trzy gminy, poprzez podpisanie listu intencyjnego, zadeklarowały wspólną pracę na rzecz utworzenia parku kulturowego. Jego powstanie jest istotne dla decyzji światowego komitetu UNESCO, o wpisaniu pradziejowego regionu górnictwa krzemienia pasiastego na swoją prestiżową listę dziedzictwa kulturowego.
Na terenie tych trzech gmin znajdują się dobra ujęte we wniosku skierowanym do komisji, czyli Krzemionki w gminie Bodzechów, kopalnia Borownia i wzgórze Gawroniec w gminie Ćmielów, a także kopalnia w Koryciźnie w gminie Ożarów. List intencyjny zawiera deklarację, że wszystkie samorządy wspólnie wypracują koncepcję parku kulturowego, który rozciągać się będzie na tysiącach hektarów.
Jak mówi Ewa Działowska, p.o. dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, to ważne decyzje tuż przed zjazdem komitetu w Baku. Dodaje, że utworzenie takiego miejsca, rozległego na trzy gminy, nie będzie proste. Zwykle parki kulturowe tworzy się w obrębie jednej gminy. Każdy z samorządów będzie miał głos w wielu kwestiach, wspólnie tworzona będzie koncepcja.
– Zaczniemy od wytyczania granic, muszą powstać regulaminy – mówi Ewa Działowska.
Uważa, że podpisanie listu może zaważyć na decyzji UNESCO w sprawie Krzemionek.
Jak informowaliśmy, utworzenie parku kulturowego zasugerowała międzynarodowa komisja w opinii dotyczącej wpisu Krzemionek na listę UNESCO. Każda z gmin będzie wkrótce przedstawiać swoje pomysły na zorganizowanie parku. Wiązać się to będzie m.in. z opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego czy konsultacjami z mieszkańcami.
Wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn zapowiada już utworzenie specjalnej grupy, która zajmie się opracowaniem projektu dla okolic Krzemionek. Gmina nastawiona jest na to, aby przygotować ofertę także dla turystów zagranicznych, którzy być może będą pojawiać się tam częściej.
– Musimy wzbogacić teren o infrastrukturę, ale też pamiętać, aby nasze ustalenia nie zablokowały możliwości rozwoju dla mieszkańców – mówi wójt.
Dodaje, że już pojawił się w gminie wniosek dotyczący wybudowania motelu niedaleko Krzemionek.
Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska uważa, że wspólna deklaracja, to bardzo ważny moment dla turystyki w tym rejonie. Dla wzgórza Gawroniec ma już propozycję zagospodarowania. Proponuje utworzenie tarasu widokowego. Dodaje także, że park kulturowy włącza się w jej wizję promowania Ćmielowa. Jak zaznacza, chce, aby Ćmielów nie był kojarzony tylko z porcelaną, ale także zamkiem i wzgórzem Gawroniec, gdzie udokumentowano istnienie neolitycznej osady, zamieszkiwanej przez górników.
Powiat ostrowiecki, na terenie którego znajduje się większość zgłoszonych do UNESCO dóbr, mimo że sygnatariuszem listu nie był, także zadeklarował pomoc w tworzeniu parku.
Park kulturowy ma powstać w ciągu 2-3 lat. Decyzja o wpisie Krzemionek i pozostałych obiektów na listę światowego dziedzictwa UNESCO zapadnie prawdopodobnie 4 lipca w Baku.