213. rocznicę powstania 4. Pułku Piechoty Legionów świętowano w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. To jednostka kontynuująca tradycję „Czwartaków”.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji żołnierzy i ich rodzin. Po nabożeństwie zebrani przeszli na plac defilad, gdzie odbył się uroczysty apel.
Jak przypomniała Zofia Wieczorek-Nowak, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku, w 1939 roku z narażeniem własnego życia, wojskowi bronili Westerplatte, gdzie walczyli w imię wolności naszego kraju, dlatego jesteśmy im winni pamięć.
– Czwartacy wyjechali w marcu 1939 roku na zmianę warty na placówce na Westerplatte. Tam ich zastała wojna. Mieli walczyć tylko jeden dzień, a tylko mjr Henryk Sucharski wiedział jaka naprawdę jest sytuacja. Walczyli przez siedem dni i gdyby im nie zabrakło broni, prawdopodobnie walczyli by do końca – dodała Zofia Wieczorek-Nowak.
Na Bukówce, w miejscu gdzie obecnie znajduje się Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, przed II wojną światowa znajdowały się koszary 4. Pułku Piechoty Legionów. Pułk szkolił rekrutów dla potrzeb Korpusu Ochrony Pogranicza, przypomniał podczas uroczystości podpułkownik Piotr Zawiślak, zastępca komendanta centrum.
– Nasze centrum kultywuje tradycję 4. Pułku, ponieważ żołnierze tej formacji przebywali w koszarach, gdzie obecnie znajduje się centrum. Tradycje Czwartaków sięgają ponad 200 lat, czyli od Powstania Kościuszkowskiego do II wojny światowej i działalność opozycji niepodległościowej po wojnie. Nie sposób policzyć żołnierzy, którzy tutaj mieli swoją siedzibę – dodał podpułkownik Piotr Zawiślak.
Jak podkreślił Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, Czwartacy bardzo mocno wpisali się w historię Kielc, również budując to miasto.
– Teraz służymy pokojowi szkoląc polskich żołnierzy, polskie kontyngenty, ale także żołnierzy z innych krajów. Szczególnego znaczenia nabiera to teraz, kiedy Polska zawarła trwałe, mocne sojusze i stawia kamienie węgielne pod bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Wspominanie dziś Czwartaków, to także nauka patriotyzmu i przykład dla młodych pokoleń – dodał Krzysztof Słoń.
W połowie marca 1939, dwóch podoficerów i 68 szeregowych, pod dowództwem porucznika Leona Pająka skierowanych zostało do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Żołnierze 4. Pułku bronili polskiej placówki we wrześniu 1939 roku.