„Tango” Sławomira Mrożka w wykonaniu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach można było zobaczyć na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Młodzi ludzie w ubiegłym roku wzięli udział w projekcie „Wczytuję sztukę”. Wybrali „Tango”.
Podczas spotkań warsztatowych uczyli się interpretacji scenicznej tekstu od aktorów, literaturoznawców i reżysera. Praca spodobała im się tak bardzo, że postanowili pogłębić interpretację tekstu i wystawić go w całości. Dominik Knez z drugiej klasy, który wciela się w rolę Edka, wyjaśnia, że jest to sztuka pokazująca dwa światy i dwa rodzaje ludzi.
– Jedni są z tak zwanej starej szkoły, czyli wszystko jest poukładane i jest ta druga szkoła, która mówi o tym, że nie ma zasad, każdy robi to co chce. Ogólnie mówiąc, sztuka pokazuje różnice między tymi wartościami – tłumaczy.
Spektakl wyreżyserowała polonistka Agnieszka Dziarmaga, która zaznacza, że „Tango” interesuje młodych ludzi, bo mówi o ich problemach i człowieku w nowoczesnym świecie, który niewiele ma mu do zaoferowania, dopóki sam nie wymyśli sobie jakiegoś celu istnienia.
– I właśnie na tym skupiamy się w naszej adaptacji „Tanga”, bo nie jest ona do końca wierna oryginałowi, ale na pewno akcentuje problemy młodego pokolenia – zaznacza.
Prace nad przedstawieniem trwały przez niemal cały rok szkolny. Pomagał w nich zespół aktorski „Kubusia”, bo jak podkreśla Agnieszka Dziarmaga, w pewnym momencie warsztat polonisty przestaje wystarczać.
– Wkraczając na scenę musimy mierzyć się z warsztatem aktora. Uwagi aktora, czy reżysera pozwalają na szerszą interpretację, niż ta szkolna – zauważa Agnieszka Dziarmaga.
Opiekę artystyczną nad pracami szkolnego teatru sprawował Przemysław Żmiejko – reżyser związany z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś”. Podkreślił, że już kolejny raz miał okazję współpracować z zespołem z V Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Chwalił młodych aktorów-amatorów.
– Młodzież jest chętna do współpracy, przyjmuje uwagi, stara się je jak najlepiej realizować. Dla mnie jest to bardzo cenne doświadczenie i myślę, że dla nich podobnie – podkreśla Przemysław Żmiejko.
Szkoły, które chcą wziąć udział w kolejnej edycji projektu „Wczytuję sztukę” mogą się zgłaszać do 20 czerwca. Aby wziąć udział w konkursie, uczniowie w wieku od 17 do 19 lat, muszą przesłać pięciominutowy filmik. Obraz, który może być teledyskiem, minidokumentem, reklamą lub inną formą filmową powinien odpowiadać na pytanie „Być albo nie być?”. Nadesłane realizacje oceni jury. Szczegóły na stronie internetowej Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.