W Parku Etnograficznym w Tokarni trwają ostatnie przygotowania do finału konkursu Radia Kielce „Jawor – u źródeł kultury”. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.
Wszystkie przygotowania są dopięte na ostatni guzik. Pierwsi wystawcy pojawili się o poranku. Na gości, obok muzyki ludowej, czeka wiele świętokrzyskich przysmaków. Panie z kola gospodyń wiejskich „Łomnianieczki” z powiatu starachowickiego zapewniają, że wszystkie potrawy przygotowały własnoręcznie. W skansenie można także spróbować miodu. Jak mówi Grażyna Błędzińska z Nowej Słupi tradycje hodowli pszczół sięgają w jej rodzinie kilkudziesięciu lat.
Rodzinny piknik rozpocznie się o godzinie 12.00 mszą świętą przed zabytkowym kościołem z Rogowa. Po niej uczestnicy przemaszerują przed scenę, gdzie do godzin wieczornych trwać będzie zabawa, przy wtórze zespołów folklorystycznych. Podczas pikniku wystąpią, m.in., Stefan Wyczyński z kapelą z Lubczy, a także zespoły „Wierna Rzeka” i „Góralska Hora”.
Nagrodami „Jawor – u źródeł kultury”, których wręczenie odbędzie się o godzinie 15, uhonorowani zostaną soliści, zespoły folklorystyczne, kapele ludowe, artyści zajmujący się rękodziełem i animatorzy kultury.
– Nasza rozgłośnia wykorzystując olbrzymie zasoby jako jedyna w Polsce nadaje przez 24 godziny muzykę ludową. „Folk Radio” to wyjątkowy projekt. Słuchacze korzystając z internetu mogą posłuchać muzyki z naszego regionu oraz całego świata, ponieważ wychodzimy z założenia, że muzyka ludowa jest źródłem każdej muzyki. W związku z tym, mając tak wiele nagrań i tak duże tradycję związane z tym gatunkiem w regionie świętokrzyskim, postanowiliśmy to wykorzystać. W tą misję wpisuje się także organizowany przez nas konkurs „Jawor u źródeł kultury”, podczas którego promujemy twórców naszego regionu. W planach jest, aby to wydarzenie stało się festiwalem ogólnopolskim, gdzie swoje umiejętności będą pokazywać artyści z całego kraju. W tym roku odwiedzą nas goście z Podhala i ze Śląska. Mam nadzieję, że poznając muzykę ludową tamtych obszarów jeszcze bardziej zakochamy się w tym co stanowi podstawy muzyki współczesnej – mówi prezes Radia Kielce Janusz Knap.
Jak powiedziała Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej, które jest współorganizatorem gali, muzyka ludowa wraca do łask i odnosi sukcesy, także na scenach ogólnopolskich czego przykładem jest zespół Tulia. Także w naszym regionie coraz więcej osób zajmuje się muzyką i kulturą ludową, a konkurs „Jawor u źródeł kultury” jest okazją, aby nagrodzić najlepszych w swoich kategoriach. Potem to wyróżnienie staje się „znakiem jakości” tych twórców.
Beata Ryń zauważyła także, że młodzież angażuje się w tworzenie zespołów ludowych. Część grup odtwarza znane utwory, a dla innych są one jedynie inspiracją do tworzenia własnych kompozycji. Podkreśliła, że nieocenionym zbiorem muzyki ludowej jest archiwum Radia Kielce i nagrania autentycznych zespołów zainicjowane w latach 60-tych przez dziennikarza rozgłośni Piotra Gana.
– Ta muzyka tkwi głęboko w naszych sercach, jest częścią naszej tożsamości i chętnie do niej wracamy. Obok muzyki w konkursie nagrodzeni zostaną także twórcy rzemiosła i sztuki oraz animatorzy kultury – dodała Beata Ryń.