49 kobiet zaszło w ciążę dzięki terapii, której zostały poddane w ośrodku kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Placówka zaczęła przyjmować pacjentów w kwietniu 2018 roku i objęła opieką już 453 pary.
Jak informuje dr Grzegorz Świercz, kierownik ośrodka, dzięki terapii na świat przyszło już kilkanaścioro dzieci.
– Należy podkreślić, że niepłodność dotyka coraz więcej par. Przez Światową Organizację Zdrowia została uznana za chorobę społeczną. Jej przyczyną jest stres, w którym żyjemy i zatrucie środowiska naturalnego. Istotną kwestią jest także zmiana obyczajowości i odkładanie przez kobiety zajścia w ciążę na później. Niestety medycyna jest nieubłagana i okres szczyt płodności kobiety się nie zmieni. Jest on determinowany biologicznie – dodaje dr Grzegorz Świercz.
Jak informuje prof. Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, na potrzeby ośrodka zakupiony został sprzęt najnowszej generacji.
– To sprzęt najwyższej klasy, najlepszy na świecie. Mamy najlepszy w Polsce sprzęt endoskopowy i ultrasonograf 3D, który pozwala na wnikliwą diagnostykę niepłodnych par – dodaje Wojciech Rokita.
Otwarcie i uruchomienie ośrodka kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego było możliwe dzięki pieniądzom pochodzącym z Ministerstwa Zdrowia i budżetu województwa świętokrzyskiego. Pary, które chciałyby skorzystać z pomocy ośrodka mogą się z nim kontaktować dzwoniąc pod numer telefonu 41 367 13 01 lub 508 517 393.