Wakacje to dla służb mundurowych i sanitarnych czas wzmożonej pracy. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja dla nauczycieli i pedagogów poświęcona bezpieczeństwu w wakacje.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, mówi, że konferencja jest elementem akcji edukacyjnej przypominającej rodzicom i kolonijnym wychowawcom o tym, na co zwracać uwagę, by wyjazdy były bezpieczne.
– Chcemy mówić o tym, w jaki sposób bezpiecznie przeżyć wakacje. W tym okresie co roku zdarzają się na przykład utonięcia. Dlatego będziemy przypominać zasady zachowania się nad wodą, czy zachowania się w górach – informuje Agata Wojtyszek.
Z kolei o zagrożeniu związanym z dopalaczami mówili pracownicy sanepidu. Jarosław Ciura, wojewódzki inspektor sanitarny, zapewnia, że jego służby kontrolują też kąpieliska oraz miejsca, gdzie przyrządzane są posiłki.
– Na utęsknione wakacje czekamy cały rok i kiedy już nadejdą czujemy że możemy sobie na wiele pozwolić. Ale pamiętajmy, że wirusy, bakterie czy inne zagrożenia nie mają wakacji. Dlatego my będziemy kontrolowali miejsca, gdzie w lipcu i sierpniu będą odpoczywały dzieci i dorośli – zapowiada Jarosław Ciura.
Rodzice lub opiekunowie niezadowoleni z jakości wypoczynku mogą interweniować w Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty. Kierujący tym urzędem Kazimierz Mądzik mówi, że zaplanowano już około 70 kontroli miejsc wypoczynku. Wizytatorzy sprawdzą między innymi kalifikacje kadry, to czy ktoś z opiekunów był karany. Do tego dojdą kontrole nagłe, w przypadku gdy rodzice lub wychowawcy zgłoszą jakieś nieprawidłowości. Kuratorium uruchomi specjalny numer interwencyjny, a po godzinach pracy urzędu lub w weekendy można będzie zadzwonić do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numer 987.
Kazimierz Mądzik dodaje, że rodzice dzieci wyjeżdżających poza nasze województwo w przypadku zastrzeżeń co do wakacyjnego wypoczynku powinni interweniować w odpowiednich kuratoriach oświaty.