Autentyczny zapis wydarzeń z kilku miesięcy służby młodego człowieka w szeregach Armii Krajowej znalazł się w książce Dziennik „Staszka” autorstwa historyka Marka Jedynaka. Wydawnictwo będzie dziś promowane w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.
Dwa zeszyty zapisków zostały odnalezione przez Niemców w plecaku partyzanta zgrupowań Ponury poległego 14 października 1943 roku. Przetłumaczone na język niemiecki przetrwały II wojnę światową. Odnalezione po latach i ponownie przetłumaczone na język polski w niezwykły i dotychczas nieznany sposób ukazują szlak bojowy oddziałów Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich.
Diariusz ten jest szczególnym typem źródła zaliczanego do wojennej literatury autobiograficznej. Cechuje je określony sposób spisywania własnych przeżyć i przedstawiania zewnętrznego świata. „Dziennik Staszka” można uznać za interesujący rodzaj świadectwa stanu emocji i przeżyć bohatera w warunkach wojennej traumy.
Wstęp i opracowanie książki przygotowali Marek Jedynak, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Promocja książki „Dziennik Staszka” odbędzie się dzisiaj (czwartek) w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” o godzinie 16.30.