Na Stadionie Leśnym w Kielcach zakończyły się uroczystości setnej rocznicy powstania 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Artylerzyści stacjonowali w Kielcach od kwietnia 1921 roku, aż do wybuchu drugiej wojny światowej.
Dziś w miejscu, gdzie mieściły się koszary 2. Pułku, przy pomniku i tablicy pamiątkowej złożono kwiaty i zapalono znicze. Odczytano także apel poległych.
Jak informuje Leszek Bukowski, historyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, 2. Pułk Artylerii Lekkiej obok 4. Pułku Piechoty Legionów był niezwykle zasłużoną, nie tylko dla Kielc, ale także dla całego kraju jednostką.
– Żołnierze 2 PALL-u znakomicie spisali się, mimo przegranej w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. Często zapominamy o tym, że część żołnierzy 2 PALL, jak również 4. Pułku Piechoty walczyła później w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, część z nich walczyła również po zakończeniu II wojny światowej z sowiecką okupacją. Dlatego dziś powinniśmy pamiętać o nich, jako o ludziach, którzy szczególnie zasłużyli się w kultywowaniu ciągłości pamięci o wielkości Polski – dodaje.
Leszek Bukowski zaznacza, że w okresie dwudziestolecia międzywojennego żołnierze 2. Pułku zasłużyli się dla Kielc realizując wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych.
W uroczystościach na stadionie leśnym wzięła udział także Bożena Walter, córka Władysława Bukraby, porucznika 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Wyraziła radość, że kielczanie godnie upamiętniają artylerzystów.
– Dla mnie to bardzo osobiste święto i osobiste przeżycie, być tutaj w miejscu, gdzie stacjonował sztab mojego ojca. Niestety nie znałam swojego ojca, urodziłam się po tym, gdy wyjechał na już na wojnę. Swojego tatę znałam tylko ze zdjęć i wspomnień, dlatego zawsze jestem bardzo wzruszona, kiedy przyjeżdżam do Kielc – dodaje.
Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT zaznacza, że funkcjonujące w Kielcach jednostki i instytucje wojskowe od wielu lat kultywują tradycję 2. Pułku Artylerii.
– Wojska Obrony Terytorialnej także wpisują się w te tradycje, jesteśmy obecni wśród społeczności lokalnych, więc nie może nas zabraknąć również na takich uroczystościach, związanych z tradycją oręża Wojska Polskiego. Szczególnie jeżeli chodzi o wojsko II Rzeczypospolitej – dodaje.
Święto 2. Pułku Artylerii Lekkiej upamiętnia żołnierzy, walczących o niepodległość w latach 1919-1920 oraz biorących udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Uroczystości mają przypominać o zasługach bojowych artylerzystów, którzy wspierając piechotę walczyli o wolność Polski. W Katyniu i Charkowie zginęło 29 oficerów i żołnierzy 2. PALL-u.