Kielecki Zarząd Transportu Miejskiego likwiduje kolejne dwie linie autobusowe. Na trasy nie wyjadą już autobusy nr 15 i 17. Jak twierdzi zastępca dyrektora ZTM Barbara Damian nie są one oblegane przez pasażerów. Podróżnych z likwidowanych linii mają przejąć autobusy nr: 103,105, 107 i 30. Innymi trasami pojadą także autobusy 112 i 114.
Tymczasem, Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji przyznaje, że zmiany w kursowaniu autobusów są potrzebne, ale sceptycznie ocenia sposób ich wprowadzenia. Jak twierdzi, zrobiono to w sposób chaotyczny i bez konsultacji.
Barbara Damian z ZTM podkreśla, że po zmianach ma być mniej linii, za to częstsze kursy. – Wprowadzamy takty na kolejnych liniach. Wzmacniamy obsługę centrum. Zmiany są przemyślane, przeanalizowane i nie wprowadzają chaosu – twierdziła podczas konferencji prasowej.
W związku z tym, że zlikwidowana zostanie linia 15 kursująca z osiedla Sieje, wzmocniona zostanie linia 103, autobusy będą kursować co 25 minut. Jadąc w kierunku al. Na Stadion, pojazdy tej linii będą zatrzymywały się na przystanku przy urzędzie wojewódzkim. Zmieni się też rozkład linii 105. Autobusy będą wjeżdżały w ulicę Orkana oraz dodatkowo w dwóch kierunkach zostaną skierowane przez ulicę Piekoszowską.
Kolejny ruch, to likwidacja linii 17. W związku z tym zmieni się kursowanie linii 107 i 30, która w wakacje będzie kursowała co 18 minut, a po nich autobusy będą jeździć co 15 minut.
Delikatnie zmieniona zostanie trasa linii 112. W nowym rozkładzie wjedzie ona na osiedle Świętokrzyskie, ale nie wróci tą samą drogą, ponieważ przejedzie przez ulicę Orląt Lwowskich. – To spełnienie postulatu mieszkańców osiedla KSM, którzy chcieli mieć dojazd do przychodni – mówiła Barbara Damian.
Prezes MPK Elżbieta Śreniawska jest sceptyczna w ocenie zmian. – Rozumiemy wprowadzenie pewnych ograniczeń. Zgłaszaliśmy konieczność dostosowania linii pod aktualne potrzeby. Natomiast uważam, że przygotowanie takiej dużej reformy wymaga planu i przemyślenia. My musimy przygotować linie, dać informacje do pasażerów. Nie należy rozbijać tego na etapy, ale zrobić kompleksową zmianę. Kiedy przedyskutujemy wszystko ze społeczeństwem, wtedy wiemy, że pasażerowie są przygotowani na zmiany – powiedziała Elżbieta Śreniawska
Autobusy komunikacji miejskiej dziennie wykonują ponad 3 tysiące kursów, przewożąc około 90 tysięcy pasażerów. Zmiany zostaną wprowadzone 29 czerwca. Po nich, autobusy rocznie mają wykonać około 60 tys. kilometrów mniej. Natomiast od 22 czerwca wprowadzony zostanie rozkład wakacyjny. Zmniejszy się częstotliwość kursowania linii 13, 34, 35, 46, 102 i OW i OZ. Z drugiej strony na okres wakacyjny wraca druga linia nocna N2.