Nowoczesne i historyczne. Ogrodowe i dziko rosnące. Róże rozpoczęły kwitnienie. Choć najbardziej popularne są klasyczne – różowe oraz czerwone, to gatunków i rodzajów różniących się kolorem, rozmiarem i intensywnością zapachu jest prawie 200.
Jedną z największych w regionie kolekcji róż może pochwalić się Ogród Botaniczny w Kielcach, gdzie kwiaty w ponad 80 odmianach, zajmują powierzchnie ponad 6 hektarów.
Jak mówi Agnieszka Pierścińska z Ogrodu Botanicznego, czerwiec jest miesiącem najbardziej aktywnego kwitnienia róż. Aby móc w pełni cieszyć się ich pięknem potrzebna jest zaawansowana wiedza o uprawie kwiatów i dużo cierpliwości. Przeszkodę może stanowić m. in. niewłaściwy dobór okresów podlewania, czy szkodniki, na które róże są szczególnie narażone.
– W trakcie kwitnienia rośliny powinno się stale podlewane, tak aby ziemia zawsze była wilgotna. To kluczowe, aby kwiaty nie więdły. Dodatkowo, należy walczyć ze szkodnikami, np. mszycami – mówi Agnieszka Pierścińska.
Kwiaty róży występują w prawie wszystkich kolorach. Ogrodnikom udało się wyhodować nawet odmiany, gdzie płatki mają paski albo wzory. Opiekunka ogrodu zaznacza, że jedynym kolorem, który botanikom wciąż nie udało się uzyskać jest czarny.
W ogrodzie obok wielu odmian z całego świata można spotkać także gatunki występujące dziko w naszym regionie, a zagrożone wyginięciem, np. w Górach Pieprzowych koło Sandomierza.
Od założenia w 2014 roku ogród zajmuje się także hodowlą wielu odmian róż historycznych. Jedną z ich cech jest to, że rośliny kwitną tylko raz w życiu.
W południowej części ogrodu, która na razie nie będzie udostępniona zwiedzającym, wciąż trwają prace budowlane. Powstaną tam trzy oczka wodne, a także siedmiometrowy wodospad i alpinarium.
Ogród Botaniczny w Kielcach można podziwiać od czwartku do niedzieli od godziny 10:00 do 18:00.