„Najważniejsze problemy i wyzwania Unii Europejskiej, w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego”- to jeden z głównych tematów debaty polityków podczas konferencji naukowej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zdaniem Arkadiusza Bąka, radnego sejmiku województwa świętokrzyskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego – nowy układ sił w europarlamencie ostatecznie będzie zbliżony do tego z poprzedniej kadencji.
– To oznacza, że główne kierunki rozwoju Wspólnoty dalej będzie wyznaczać między innymi Europejska Partia Ludowa. Do tych najważniejszych zadań należą przede wszystkim: polityka energetyczna i klimatyczna, rozwój odnawialnych źródeł energii, a także rozwój konkurencyjności gospodarczej. Drugim ważnym elementem jest rozwój polityki zdrowotnej – dodał.
Profesor Jerzy Jaskiernia z Sojuszu Lewicy Demokratycznej podkreśla, że skala zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego była większa, niż można było się spodziewać. Jak zaznacza, przed naszą delegacją w europarlamencie staje zadanie walki o sprawy polskie ponad podziałami.
– Wiadomo, że istnieją różnice programowe pomiędzy EPL, Socjalistami i Demokratami, Liberałami czy Zielonymi, jednak w pewnych kwestiach sądzę, że ta delegacja będzie się starała porozumieć. Tam, gdzie będzie wchodził w grę interes Polski, wspólne konsultacje powinny mieć miejsce – zaznacza.
Poseł Piotr Apel z Kukiz’15, stwierdził, że polskim przedstawicielom w Parlamencie Europejskim trudno będzie uniknąć sporów, które dzielą polityków także na arenie krajowej.
– W najbliższej przyszłości czeka nas także dyskusja o roli Komisji Europejskiej, czy ma być ona tworem politycznym, wykonującym polecenia Parlamentu Europejskiego, czy rady złożonej z premierów państw narodowych – dodaje.
We wtorek, podczas drugiego dnia konferencji „Wyzwania rozwojowe Polski w Europie” odbędzie się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego kilka paneli dotyczących m.in. roli i pozycji Polski we Wspólnocie, a także ekonomicznych kwestii członkostwa w Unii Europejskiej.