List Marii Konopnickiej, świadectwa szkolne z ocenami Stefana Żeromskiego i Jana Piwnika Ponurego, czy bardzo rzadko pokazywany zielnik, który powstał w latach 1913- 1914. To tylko część eksponatów, które można było obejrzeć w Archiwum Państwowym w Kiecach, z okazji XII Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Jak informuje Beata Białek, rzecznik kieleckiej instytucji, bardzo ciekawy jest także testament spisany przez Henryka Sienkiewicza.
– Testament Henryk Sienkiewicz spisał w 1907 roku w kancelarii kieleckiego notariusza Kolona Walewskiego. Ten dokument jest bardzo ciekawy z powodu zapisów w nim umieszczonych. Pisarz zastrzegł, że jeżeli po jego śmierci, jego żona wyjdzie powtórnie za mąż, jej majątek zostanie znacznie pomniejszony na rzecz ich dzieci – dodała Beata Białek.
W archiwum po raz pierwszy można było obejrzeć niedawno odkryty i odczytany jeden z czterech dzienników Antoniego Hłaski, czyli stryjecznego dziadka pisarza Marka Hłaski. Pamiętnik jest z okresu I wojny światowej – informuje Iwona Pogorzelska z archiwum.
– Są to wspomnienia z okresu I wojny światowej, a dokładnie od 7 marca do 4 listopada 1916 roku. W pamiętniku opisane zostały wydarzenia dziejące się wówczas w Warszawie. Autor tego dokumentu opisuje trudne warunki gospodarcze, drożyznę w sklepach, włączenie dzielnic Warszawy w granice miasta, czy powódź w okresie Świąt Wielkanocnych, jaka miała miejsce w Warszawie – dodała Iwona Pogorzelska.
W kieleckim archiwum odsłuchać można także było archiwalne audycje Radia Kielce, dotyczące m.in. przedwojennych prezydentów miasta, wkroczenia legionów do Kielc, historii Związku Harcerstwa Polskiego, czy 150. rocznicy powstania listopadowego.
XII Międzynarodowy Dzień Archiwów zorganizowano pod hasłem „Nie szukaj – znajdź w archiwach”. W tym roku świętowanie ma szczególny wymiar, ponieważ wiąże się z 100. rocznicą powstania sieci archiwalnej w niepodległej Polsce, która została powołana dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Z okazji święta zaprezentowano także w nowej odsłonie portal szukajwarchiwach.pl, który zawiera ponad 37 milionów skanów.
Obecnie w Archiwum Państwowym w Kielcach przechowywanych jest ponad milion teczek z dokumentami. To daje około 9 kilometrów akt, które spływają z państwowych i samorządowych instytucji, np. sądów, prokuratury, szkół, gmin i firm.