Wojenne losy por. Tadeusza Rojka i jego rodziny można poznać na wystawie w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Porucznik był adiutantem 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, który powstał sto lat temu i do wybuchu II wojny światowej stacjonował w garnizonie Kielce.
Bohaterami wystawy są także żona porucznika, Izabela Rojek z domu Łepkowska, kielczanka i nauczycielka Liceum im. Jana Śniadeckiego oraz jego córka, Danuta Żbikowska, która do dziś dba o pamięć o artylerzystach 2. Pułku.
Obecna na wernisażu Danuta Żbikowska była pod wrażeniem zarówno wyglądu i szczegółowości, jak i przyjęcia wystawy przez pasjonatów historii. Jak powiedziała, takie wydarzenia pomagają przywracać pamięć o 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów.
Jak mówił poseł Krzysztof Lipiec, wystawa została stworzona tak, aby jak najpełniej, ale i ciekawie przedstawić historię trudnych czasów przez pryzmat 2. Pułku Artylerii, jego żołnierzy i ich rodzin.
Wystawa jest częścią cyklu „W kołowrocie historii”, poświęconego ludziom, których losy kształtowała historia. Porucznik Rojek po udziale w Kampanii Wrześniowej był aresztowany. Dzięki staraniom rodziny udało mu się zamienić obóz koncentracyjny na obóz jeniecki, dzięki czemu przetrwał. Po wyzwoleniu obozu Murnau był w armii gen. Andersa. Starał się ściągnąć rodzinę na Zachód, ale to się nie udało, więc wrócił do Polski. To jest szczególna wystawa, bo nie mówi o czołowych bohaterach z kart książek, ale o zwykłej, kieleckiej rodzinie.
Ekspozycję będzie można oglądać w OMPiO na Wzgórzu Zamkowym przez najbliższe dwa tygodnie. Następnie będzie udostępniana zainteresowanym instytucjom.