W Skalbmierzu rozpoczął się „Tydzień Stanisława ze Skalbmierza”. To cykl imprez których celem jest przypomnienie postaci najsłynniejszego mieszkańca Skalbmierza oraz złożenie hołdu pamięci pierwszego rektora odnowionej w 1400 roku Akademii Krakowskiej, prawnika, kanonika kapituły katedralnej na Wawelu.
Stanisław ze Skalbmierza pełnił ważne funkcje jednak o jego życiu i dokonaniach mówi się ciągle niewiele twierdzi ksiądz Marian Fatyga proboszcz miejscowej parafii.
– To postać niesamowita. Syn mieszczanina, który chodził do szkoły przy kolegiacie. Ciągle się doskonalił, zdobywał wiedzę i został wykładowcą a następnie rektorem Akademii Krakowskiej.
Podczas tego tygodnia mieszkańcy będą mogli wysłuchać wykładów i koncertów. Zostanie także zorganizowany spacer historyczny szlakiem bohaterów skalbmierskich – mówił ksiądz Fatyga.
W środę o godzinie 18.00 rozpocznie się wędrówka po najciekawszych miejscach począwszy od cmentarza żydowskiego, poprzez rynek, gdzie urodził się Stanisław, czy Szpital św. Ducha, który mieścił się na terenach dawnej szkoły.
W czwartek o godzinie 20.00 na skwerze jego imienia odbędzie się głośne czytanie tekstów Stanisława ze Skalbmierza. W kolejnych dniach nie zabraknie propozycji dla zwolenników aktywnego wypoczynku i rekreacji.
– Zapraszamy na marsz z kijkami dla emerytów i rencistów oraz 25 kilometrowy rajd rowerowy do Zielenic z małym konkursem znajomości dotyczącym Stanisława. Tydzień Stanisława ze Skalbmierza zakończy się w niedzielę, 9 czerwca. O godzinie 10.00 – msza święta w kolegiacie, w intencji Stanisława ze Skalbmierza, potem okolicznościowy koncert scholi parafialnej – dodaje ksiądz Marian Fatyga.
Stanisław ze Skalbmierza urodził się około 1365 roku. Uczył się w szkole prowadzonej przy kolegiacie. Absolwentem tej samej placówki był Mikołaj Rej. W latach 1380 – 1396 studiował na Uniwersytecie Praskim. Po studiach zamieszkał w Krakowie, gdzie był, między innymi: spowiednikiem królewskim, kaznodzieją katedralnym, wikariuszem generalnym biskupa krakowskiego. Dwukrotnie był rektorem Akademii Krakowskiej. Pisał i publikował kazania.
Uważany jest również za twórcę polskiej szkoły prawa międzynarodowego. Zmarł 9 stycznia 1431 roku w Krakowie.