Radni i samorządowcy wierzą w odtworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. O odbudowaniu potencjału przemysłowego naszego regionu dyskutowali politycy i eksperci z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jak twierdzi Kazimierz Kik, politolog Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, odbudowanie potęgi przemysłowej Kielecczyzny jest nie tylko możliwe, ale i potrzebne. Zaznacza jednak, że aby tego dokonać potrzebne jest utworzenie oddolnej inicjatywy osób związanych z władzą, które mają możliwość przedstawienia idei kieleckim instytucjom, takim jak urząd marszałkowski. Dodaje, że choć sam Okręg Przemysłowy zniknął, to pozostał potencjał ludzki, jakim są młodzi wykształceni kielczanie, którzy aktualnie ze względu na brak ofert pracy w regionie zmuszeni są do przeprowadzek.
Jak mówi Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, aby odrodzić przemysł w województwie świętokrzyskim potrzebne jest przede wszystkim przygotowanie dobrego planu. Dodaje, że najlepszą możliwą podstawą jest planowana budowa w Kielcach laboratorium Głównego Urzędu Miar, która oczekiwana jest nie tylko przez naukowców, ale przede wszystkim przez kieleckich przedsiębiorców.
Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta w Kielcach zaznacza, że odbudowanie przemysłu w regionie jest możliwe, ale wymagałoby uwzględnienia wielu zmian na poziomie gospodarczym i politycznym. Dodaje, że świętokrzyskie zyskuje w oczach innych regionów, zwłaszcza stolicy kraju swoim położeniem i dobrą infrastrukturą, z której należy jak najszybciej korzystać.
W spotkaniu uczestniczyły władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przedstawiciele rady miasta Kielce, Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz władze gmin wchodzących w teren dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego.