– Prościej jest założyć stowarzyszenie, ponieważ nie wymaga to wkładu finansowego – powiedziała w „NKP” mecenas Anna Zbroszczyk. Prawnik wyjaśniła, że do rozpoczęcia pracy stowarzyszenia wystarczy tylko grupa trzech osób, które dokonają wpisu do rejestru stowarzyszeń i określą cele działalności.
Przy stowarzyszeniach zwykłych należy ich działalność zgłosić w starostwie, a w przypadku zarejestrowanych dokonać rejestracji w KRS. Obydwie organizacje nie mogą służyć osiąganiu prywatnych korzyści osób w nich zrzeszonych. Istnieje jednak możliwość zatrudnienia w nich i osiągania wynagrodzenia.
Inaczej natomiast jest, kiedy chcemy założyć fundację. Adwokat tłumaczyła, że zarząd fundacji musi posiadać kapitał założycielski, minimum 1000 złotych, kiedy chce prowadzić działalność. W każdym przypadku można przeznaczyć część pozyskanych środków na utrzymanie pracowników i biur.
Gość Radia Kielce tłumaczyła też, jaką najlepszą formę rozliczenia podatkowego przyjąć prowadząc działalność gospodarczą. Zależy to od szeregu czynników i profilu, zasięgu i dochodów. Najpowszechniejsza formą są zasady ogólne. W każdym czasie można dokonać zmiany rozliczenia – wyjaśniła mecenas Anna Zbroszczyk.
Część pierwsza:
Część druga: