Dziś ponownie otwarta została dla zwiedzających główna siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach – Dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Instytucja została wyłączona ze zwiedzania w kwietniu tego roku z powodu prac remontowych.
Doktor Agnieszka Kowalska-Lasek, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach do spraw oddziałów, wyjaśnia, że zakończył się kolejny etap remontu, polegający na instalacji sieci zabezpieczających. Dodaje jednak, że wciąż nie wszystkie pomieszczenia będą dostępne dla zwiedzających, ponieważ remont wciąż trwa.
– Ciągle najbardziej reprezentacyjne sale pozostają zamknięte, pracują tam konserwatorzy, miedzy innymi w Izbie Stołowej Górnej. Zamknięty pozostaje również Apartament Senatorski, gdzie stropy ramowe ciągle są konserwowane. Natomiast duża część Pałacu, między innymi Apartamenty Biskupie, Prałackie są dostępne od 1 czerwca – wyjaśnia.
Prace prowadzone są także w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Według planów, ta część zostanie otwarta dopiero jesienią. Tu wnętrze nie tylko ma być odświeżone, ale zmieni się aranżacja. Ma się pojawić nowoczesne oświetlenie, które pozwoli podkreślić walory prezentowanych dzieł.
Okazją do odwiedzenia Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach może być najnowsza wystawa, która będzie miała swój wernisaż we wtorek, 4 czerwca. Na ekspozycji zatytułowanej „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach” prezentowana będzie szeroka gama przedmiotów pojawiających się w dawnej jadalni i kuchni. Wśród eksponowanych zabytków znajdą się naczynia z porcelany i fajansu szkła, srebra, cyny, miedzi, a także tkaniny i meble, które mogły służyć biesiadującym.
Całkowity koszt modernizacji Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich wynosi ponad 21 milionów złotych. Rozpoczął się w 2017 roku. Zakończenie planowane jest na 2021 rok. Większość środków pochodzi z projektu „Pałac w Muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Działania obejmują między innymi remont elewacji z renowacją detali architektonicznych, wykonanie nowoczesnych instalacji zabezpieczających: przeciwpożarową i antywłamaniową, modernizację Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Pracom będą towarzyszył cztery publikacje promujące Dawny Pałac Biskupów Krakowskich.