150-lecie powstania świętuje dziś Szkoła Podstawowa w Potoku Wielkim. To najstarsza z placówek oświatowych w gminie Jędrzejów. Mogła ona zostać utworzona około 1850 roku. W pierwszym okresie swej działalności mieściła się w wynajętym budynku na wsi. Jednak dowodem na to, że placówka ma 150 lat, jest księga uczniów pisana cyrylicą, która została utworzona 1 września 1868 roku, w roku szkolnym 1868/1869.
– W pierwszym roku jej funkcjonowania uczyło się tam 32 uczniów – informuje dyrektor szkoły Agnieszka Dulęba-Kosowska. Jak dodaje, z okazji tego ważnego jubileuszu w jednej z obecnych klas utworzona została pamiątkowa klasa, nawiązująca wystrojem i atmosferą do tej sprzed 100 lat.
– Ponadto o tym, jak w 2019 roku szkoła wyglądała będą mogły dowiedzieć się kolejne pokolenia za 150 lat, ponieważ z okazji jubileuszu przed placówką zakopana została kapsuła czasu – mówi dyrektor placówki.
– Niech nas wspominają i dobrze o nas pamiętają, tak jak my wspominamy naszych poprzedników – dodała pani dyrektor.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta na placu szkolnym, której przewodniczył ks. Kazimierz Wierzbicki z Niestachowa. Wśród uczestników obok obecnych i były uczniów szkoły, nauczycieli, dyrektorów placówki, rodziców i samorządowców obecny był m.in. Marek Bogusławki, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, który odczytał list gratulacyjny, podkreślający wkład szkoły w rozwój lokalnej społeczności.
– Szkoła na wsi i to z taką tradycją przyciąga dzieci, młodzież oraz jest placówką kulturalną, w której kwietnie życie. Oby funkcjonowała jak najdłużej – mówił Marek Bogusławski.
Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa przy okazji uroczystości nie ukrywał również swojego prywatnego sentymentu do szkoły w Potoku Wielkim i samej wsi. Jak mówił, jego rodzina mieszkała w tej miejscowości i jego mama uczyła w tej placówce, dlatego to miejsce jest mu wyjątkowo bliskie. Jak dodał, to jedna z tych szkół, które są jasnym punktem na mapie oświaty gminy Jędrzejów.
– Uczy się w niej ponad 100 dzieci. Oby szkoła trwała i kształciła kolejne pokolenia – mówił burmistrz Piszczek.
W jubileuszu wzięły udział również byłe nauczycielki szkoły Jadwiga Bętkowska i Ewa Grudzień. Dziś z rozrzewnieniem i łezką w oku panie wspominały stare czasy. Jak mówiły, to były cudowne lata.
– Każdy nauczyciel i dyrektor przez lata pracował na to, aby szkoła była coraz ładniejsza i żeby chodziło do niej dużo szczęśliwych dzieci – mówiły.
Z okazji jubileuszu wydany został specjalny biuletyn, w którym można przeczytać, że około 1867 roku w szkole uczyła tylko jedna nauczycielka, a później dwie. W latach 1900-1907 nauczycielem w szkole był Józef Kruk, późniejszy senator i sekretarz Wydziału Państwowego oraz inicjator budowy gimnazjum ogólnokształcącego i szpitala powiatowego w Jędrzejowie.
W 1907 roku, kiedy spłonął drewniany budynek szkoły, dzieci uczyły się w wynajętym domu. Po czym wieś wybudowała nową siedzibę z kamienia i cegły. W budynku tym obecnie są mieszkania socjalne dla pracowników szkoły. I i II wojna światowa przerwały jej pracę. W 1946 roku dla jej potrzeb został przydzielony barak przywieziony z Brzezinki koło Oświęcimia. Mieściły się w nim cztery sale lekcyjne. Kiedy w 1961 roku barak spłonął, rozpoczęto starania o to, aby wybudować szkołę. Dzięki ogromnemu wysiłkowi miejscowej ludności, nowy budynek został oddany do użytku 7 października 1962 roku.
Sławę placówce przyniosła drużyna piłkarek ręcznych, które w 1967 roku zajęły pierwsze miejsce w zawodach krajowych.