Panoramę Kielc i Gór Świętokrzyskich będzie można od soboty obejrzeć z wieży klasztoru na Karczówce. Zabytkowy kompleks o prawie 400-letniej historii odzyskał dawny blask – po ośmiu latach dobiegł końca jego remont. Ostatnim etapem była renowacja zabytkowej wieży kościelnej.
Ks. Kazimierz Stasiak, pallotyn z Karczówki wyjaśnia, że zanim wejdziemy na szczyt wieży, będziemy mogli dowiedzieć się nieco więcej o historii klasztoru. Droga do punktu widokowego prowadzi przez kompleks klasztorny oraz chór, gdzie można zobaczyć zabytkowe organy.
Następnie wchodząc do dzwonnicy, zwiedzający natrafią na przeszklone gabloty, a w nich między innymi jarzmo dzwonu z drugiej połowy XVII wieku.
W środku przechowywany jest także krzyż z wieży dzwonnej z roku 1778, który został wykonany z kutego metalu, a także drewniane elementy ozdobne z barokowych ołtarzy. Wewnątrz pozostawiono także fragmenty zabytkowych tynków. Prawdopodobnie z pierwszej połowy XVII wieku.
Wychodząc na punkt widokowy zwiedzający będą mogli obejrzeć krajobrazy rozpościerające się z Karczówki na cztery strony świata. Bez problemu dostrzegą Łysogóry, Pasmo Jeleniewskie i Pasmo Masłowskie. Po drugiej stronie Telegraf, dalej Górę Patrol oraz Brusznię. Jak na dłoni widoczne są także wszystkie kieleckie osiedla oraz charakterystyczne budynki, między innymi stadion piłkarski przy ulicy Ściegiennego, kościoły czy szpitale. Wyraźnie widoczna jest także Kadzielnia oraz Śródmieście. – To co zawsze jest piękne na wieży to widok przestrzeni. Kiedy oglądamy horyzont coś się w nas poszerza. To jest piękne doświadczenie – mówi ks. Kazimierz Stasiak.
Oprócz niepowtarzalnej panoramy, zwiedzający mogą podziwiać także latające wokół klasztoru pustułki, które mają swoje gniazdo w drugiej, zachodniej wieży kościelnej tak zwanej sygnaturce.
Punkt widokowy będzie udostępniony dla zwiedzających w godzinach od 10 do 12 i od 14 do 15.30 od poniedziałku do soboty. Natomiast w niedzielę można wejść na wieżę od 13 do 16. Wstęp jest bezpłatny.
Remont wieży trwał dwa lata i był ostatnim etapem dziewięcioletniej renowacji całego klasztoru. W 2010 roku, podczas poprzedniego etapu prac, odnowiono dach klasztoru i kościoła oraz jego konstrukcję. Powstały także sale konferencyjne i kilkadziesiąt miejsc noclegowych. Zadbano także o otoczenie klasztoru, przy którym powstał ogród.