Tematowi zagrabionych podczas II wojny światowej polskich dzieł sztuki poświęcony był wykład Magdaleny Ogórek, który odbył się w Starachowicach. Dziennikarka i publicystka, doktor nauk humanistycznych od 2015 roku pracowała nad książką „Lista Wächtera”.
Motywem przewodnim są dzieje obrazu Piotra Brueghela „Walka postu z karnawałem”, chodzi o mniej znaną wersję, która do 1939 roku przechowywana była w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Tytułowy Otto von Wächter, to prawa ręka Hansa Franka w okupowanej Małopolsce, a jednocześnie koneser sztuki. Wywiózł z Polski ogromną liczbę dzieł sztuki, które później trafiły w ręce jego dzieci. Magdalena Ogórek dotarła do syna gubernatora, Horsta. Książka, to także zapis relacji o trudnych rozmowach z potomkiem oficera SS, dumnego z dokonań ojca.
Zdaniem autorki – w niemieckich i austriackich muzeach, a zwłaszcza kolekcjach prywatnych, znajduje się ogromna liczba pochodzących z Polski dzieł sztuki. Ten temat jest wciąż niezbadany, przez wiele lat niewiele osób zajmowało się tym zagadnieniem dogłębnie. Obraz Brueghela, to przykład całego instrumentarium, jaki Niemcy zastosowali wobec polskiego dziedzictwa.
W przygotowaniu jest angielski przekład książki, bo dzięki temu będą mogli ją poznać czytelnicy z całego świata. W dalszej perspektywie Magdalena Ogórek ma przygotowanie drugiej części książki, która ma być pokłosiem doświadczeń, jakie ją spotkały po publikacji pierwszej części.
Obecny na spotkaniu poseł Krzysztof Lipiec podkreślał, że praca doktor Magdaleny Ogórek jest pionierska w świecie naukowym. Przestrzeń jej pracy, to wielkie wyzwanie dla historyków. Dodatkowo narracja prowadzona przez pisarkę jest ujmująca, zarówno pod względem merytorycznym, jak i emocjonalnym.
Spotkanie zostało zorganizowane przez starachowickie struktury Prawa i Sprawiedliwości, prowadziła je radna Agnieszka Kuś, a uczestnicy mieli możliwość kupienia „Listy Wächtera”.