W Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach trwają próby do kolejnej premiery, którą publiczność zobaczy dopiero we wrześniu. To spektakl „Hańba” Johna Maxwella Coetzeego w reżyserii Macieja Podstawnego. Sztuka powstaje we współpracy z poznańskim Festivalem Malta.
Będzie to sceniczna adaptacja jednej z najbardziej znanych i cenionych powieści Coetzee’ego – noblisty i dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera. Akcja książki rozgrywa się w Republice Południowej Afryki. Autorami adaptacji są: Dorota Semenowicz, Amadeusz Nosal oraz Maciej Podstawny, który zajął się także reżyserią spektaklu.
Maciej Podstawny przyznaje, że przeniesienie „Hańby” na scenę jest wyzwaniem.
– „Hańba” nie jest łatwa w adaptacji przede wszystkim dlatego, że opiera się na różnych wewnętrznych stanach, wewnętrznej kondycji bohatera. Opowiada o czymś, co dzieje się w jego głowie, o przemianie, jaką przechodzi i o tym jak stopniowo godzi się ze swoją kondycją, czyli z hańbą. To jest bohater, który niesie winę na wielu poziomach. Jest to bohater uwikłany w takie wszystkie podstawowe zachodnie opozycje, czyli w walkę między kobietami, a mężczyznami, przemoc pomiędzy białymi i osobami o innym kolorze skóry, między bogatymi i biednymi, dorosłymi i dziećmi. On gdzieś nosi w sobie pierwiastki tej winy. On to wszystko musi w sobie przetransformować, żeby się otworzyć na nowy świat, w którym już nie ma dla niego miejsca, nie ma miejsca dla białych, mocnych mężczyzn. Musi dojrzeć i do tego świata i do swojej hańby – wyjaśnia.
Aby pokazać te wszystkie problemy, emocje, zmiany zachodzące w bohaterze, ale także uniwersalny przekaz tekstu reżyser sięga po różne środki.
– My będziemy o tym opowiadać. Koncepcja spektaklu jest taka, że mamy grupę aktorów, która opowiada historię profesora. Nie do końca mamy podzielone postaci. Nie jest tak, że któryś z aktów gra profesora, ktoś jego córkę, ktoś jeszcze innych bohaterów. Mamy świat i w tym świecie, za pomocą rozmaitych środków, zahaczających o teatr tańca, teatr muzyczny, ale przede wszystkim o opowieść, czyli storytelling, który po polsku nazywa się po prostu narracją, opowiadaniem gramy. Chcemy jak najgłębiej w to wniknąć, zrozumieć. Chcemy też jak najatrakcyjniej skonstruować tę historię, bo pisarz napisał bardzo precyzyjną fabułę, bardzo mocne dialogi i my z tego korzystamy. To jest adaptacja dość wierna książce i usiłujemy naładować je z jednej strony emocjami i ludźmi, a z drugiej przybliżyć, znaczy zuniwersalizować, włożyć w taki kontekst, który rozumiemy, czyli wyjść poza historię RPA. Wydaje mi się, że w tej książce wszystko jest uniwersalne, pomimo, że bardzo dokładnie umiejscowione w RPA, tuż po upadku apartheidu – dodał.
W spektaklu pojawią się kieleccy aktorzy: Anna Antoniewicz, Dagna Dywicka, Ewelina Gronowska, Joanna Kasperek, Aneta Wirzinkiewicz-Jędrzejas, Mirosław Bieliński, Bartłomiej Cabaj oraz Andrzej Plata.
„Hańba” powstaje we współpracy z poznańskim Festivalem Malta i tam swoją premierę będzie miała 27 czerwca. Premiera w Kielcach zaplanowana została na 7 września.