Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybierają dziś 52 europosłów. W województwie świętokrzyskim osoby, które są ujęte w spisach mogą skorzystać z 989 lokali wyborczych. Będą one czynne do godziny 21.00.
JĘDRZEJÓW
13,2% – to frekwencja na godz. 12.00 w Jędrzejowie. Na 22 tys. 765 osób uprawnionych do głosowania, swój głos oddało 2 tys. 950 osób.
– Największą frekwencję, 18,5% odnotował obwód nr 6. Mieści się w Szkole Podstawowej numer 4 – poinformowała Renata Kawiorska, pełnomocnik rejonowej komisji wyborczej w Jędrzejowie.
Jak dodała, wśród obwodów wiejskich największą frekwencję odnotowała komisja w obwodzie nr 17, która mieści się w Ludowym Klubie Sportowym „Piaskowianka” w Piaskach. Tam frekwencja wyniosła 16,01%.
W największej obwodowej komisji wyborczej nr 15, która mieści się w Zespole Placówek Oświatowych w Skroniowie do godziny 12.00 – na 1546 osób uprawnionych do głosowania, swój głos oddało 59 osób. Jak mówiły osoby, z którymi rozmawiała reporterka Radia Kielce, to bardzo ważne wybory, ponieważ wybieramy swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego.
W Jędrzejowie podobnie jak w latach poprzednich urząd miejski zorganizował bezpłatny dowóz osób niepełnosprawnych i starszych do lokali wyborczych. Taki dowóz można zamawiać pod numerem telefonu 41 386 10 10.
KAZIMIERZA WIELKA
Na terenie gminy Kazimierza Wielka pracuje 16 komisji obwodowych. Uprawionych do głosownia jest 13 tysięcy 361 mieszkańców.
Urszula Sikora, zastępca przewodniczącego komisji wyborczej nr 2 informuje, że głosowanie przebiega bez zakłóceń. Podtopienia i kilkudniowa walka z opadami deszczu nie wypłynęła na organizację głosowania. Ludzie przychodzą i wypełniają karty zwykle po niedzielnych mszach świętych.
Osoby, z którymi rozmawiała nasza reporterka podkreślają, że udział w wyborach jest ich obowiązkiem i że „tak trzeba”. Mieszkańcy dodają, że poprzez wybory decydujemy o własnej przyszłości. Trzeba więc skorzystać z okazji i zmienić coś.
Łącznie w budynku Szkoły Podstawowej nr 1, który jest przystosowany również dla osób niepełnosprawnych mieszczą się 4 obwodowe komisje wyborcze.
KIELCE
W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 7 w Kielcach, która znajduje się w szkole przy ulicy Jasnej, uprawnionych do głosowania jest 1125 osób.
Jak poinformowała Daria Marczewska-Skowron, przewodnicząca komisji – lokal został otwarty zgodnie z planem, czyli o godzinie 7:00, a pierwszy wyborca przyszedł już minutę później. Jedną z pierwszych osób, które zagłosowały była pani Elżbieta.
– Przyszłam z samego rana, ponieważ w ciągu dnia i wieczorem będę na kursie i nie będę miała kiedy zagłosować. Zawsze chodzę na wybory, cała moja rodzina również. Obecnie przyprowadzamy też moje wnuki, każdy z nas wie, że jest to bardzo ważne, by zagłosować – dodała pani Elżbieta.
Obowiązek obywatelski spełniła już także pani Anna.
– Sprawa wyborów jest priorytetowa, dlatego zawsze chodzę na wybory i zawsze głosuję. Uważam, że to jest prawo, ale i obowiązek każdego obywatela. Każdy ten obowiązek powinien spełnić – dodała pani Anna.
W obwodowej komisji nr 29 w Kielcach znajdującej się przy ulicy Naruszewicza uprawnionych do głosowania jest 2176 osób. Jak informuje Andrzej Ordysiński, zastępca przewodniczącego komisji, dotychczas zagłosowało nieco ponad 10 procent uprawnionych.
Komisja swoją pracę zaczęła o godzinie 6.00, a lokal otworzony został punktualnie o godzinie 7.00.
– Miałem tę przyjemność, że jako pierwszy zagłosowałem. Głosowanie przebiega sprawnie i bez zakłóceń. W naszym obwodzie uprawnionych do głosowania jest 2176 osób, a do godziny 13.00 swój obywatelski obowiązek spełniło zaledwie 10-11 procent wyborców – dodał Andrzej Ordysiński.
Osoby, które wzięły udział w wyborach podkreślały, że to nie tylko ich prawo, ale przede wszystkim obowiązek.
– Po to walczyliśmy o demokrację, by teraz móc żyć w wolnym kraju i mieć prawo głosu. Zawsze warto głosować, by wybrać ludzi, którzy będą nas reprezentować. Nawet jeżeli moi kandydaci nie dostaną się do Europarlamentu będą wiedzieć, że mają wśród społeczeństwa poparcie – mówili kielczanie po wyjściu z lokalu wyborczego.
Sprawnie i bez zakłóceń przebiega głosowanie w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 14 w Kielcach, czyli w szkole przy ulicy Kościuszki. Jakub Juszyński, zastępca przewodniczącego informuje, że w tym obwodzie upoważnionych do głosowania jest ponad 1600 osób.
– Frekwencja jest zadowalająca. Nie ma dużych kolejek. Wyborcy przychodzą systematycznie i oddają głos. Pierwsi głosujący byli już minutę o otwarciu lokalu, czyli tuż po godzinie 7.00 – dodał Jakub Juszczyński.
Pan Marek przyszedł zagłosować ze swoim niepełnoletnim synem.
– Mój syn nie ma jeszcze 18 lat i nie może oczywiście głosować, ale wrzucił kartę do urny. To jest dla niego nauka, jak zadbać o swoje prawa i swoją wolność. Ja zawsze chodzę na wybory i w takich też duchu wychowuję swojego syna – dodał pan Marek.
W województwie świętokrzyskim uprawnionych do wzięcia udziału w wyborach jest ponad milion osób, którzy zagłosować mogą w jednym z 989 lokali wyborczych.
OPATÓW
W Opatowie wybory przebiegają bez zakłóceń, łącznie pracuje 13 obwodowych komisji, w tym w dwóch domach pomocy społecznej oraz w szpitalu.
Osoby w różnym wieku przychodzą do obwodowych komisji, aby oddać głos na swojego kandydata do Parlamentu Europejskiego. Jak mówi Agata Szczurek, zastępca przewodniczącego obwodowej komisji nr 3 w Opatowskim Ośrodku Kultury, głosowanie przebiega sprawnie.
– Frekwencja nie jest wysoka, ale nie jest źle. Mieszkańcy wiedzą jak głosować, nie pytają, a my nie pomagamy. Osoby przychodzą, biorą karty i głosują – mówi Agata Szczurek. Dodaje, że lokal jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, dlatego zaprasza osoby z okręgu do skorzystania z możliwości oddania głosu.
Spośród około 1300 osób uprawnionych udział w wyborach wzięło ponad 200 osób. Frekwencja jest niska, a ci, którzy przyszli zagłosować, mają różne opinie na temat istoty dzisiejszych wyborów.
Większość uważa jednak, że głosowanie jest bardzo ważne, także dla przyszłych pokoleń. – Dla mnie może mniej istotne, bo mam 80 lat, ale dla tych młodych owszem – mówi jedna z mieszkanek Opatowa. Głosowanie potrwa do 21.00.
OSTROWIEC
W Ostrowcu Świętokrzyskim wybory przeprowadzane są bez zakłóceń, łącznie pracuje 38 komisji, w tym w dwóch domach pomocy społecznej oraz w szpitalu.
Spory ruch jest w komisji obwodowej nr 11 znajdującej się w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Sienkiewicza. Członkowie komisji pracują już od 4.30. Jak informuje przewodnicząca Małgorzata Paprocka około południa na 1280 uprawnionych do głosowania udział w wyborach wzięło już ponad 200 osób.
– Głosowanie odbywa się sprawnie. To osiedle, gdzie mieszkają osoby starsze, dojrzałe pokolenie, tu zazwyczaj jest duża frekwencja – mówi Małgorzata Paprocka.
Ci, którzy zdecydowali się przyjść na wybory podkreślają, że ich głosy były dokładnie przemyślane. Dodają, że dzisiejszy wybór będzie miał wpływ na to, co będzie się działo w Europie i Polsce w najbliższych latach. Udział w głosowaniu to obowiązek.
Są i tacy, którzy przez wiele lat nie brali udziału w głosowaniu, jednak w tym roku przekonały ich np. media oraz ogólna sytuacja polityczna panująca w kraju.
– Chcemy być świadomymi obywatelami, którzy nie będą narzekać, że ktoś za nich wybiera. Chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje – mówią ostrowczanie.
Miasto do godziny 19:00 zapewnia niepełnosprawnym możliwość dowiezienia na wybory. Aby zamówić pojazd należy zadzwonić pod numer 41 26 72 121 lub 41 26 72 282. Do południa z tej możliwości skorzystały trzy osoby.
PIŃCZÓW
W gminie Pińczów działa 17 lokali obwodowych komisji wyborczych. Nasza reporterka odwiedziła jeden z nich, mieszczący się w budynku Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica przy ulicy Spółdzielczej 6.
Osoby, które przyszły głosować podkreślały, że to ich obowiązek.
– Nie jest to duży wysiłek, a przywilej. Przynajmniej tyle trzeba zrobić dla kraju – twierdzą mieszkańcy.
Jak z kolei poinformował Mateusz Pawłowski przewodniczący komisji obwodowej nr 2 w Pińczowie, na godzinę 12 frekwencja była na poziomie 12-14 procent. Po godzinie 17 zarówno w okręgu nr 2, jak i w całej gminie frekwencja osiągnęła ponad 30 procent.
– Praca przebiega dość płynnie. Do godziny 17.00 nie odnotowaliśmy żadnych przykrych incydentów, które mogłyby zakłócić przebieg wyborów – dodał.
W gminie Pińczów uprawnionych do głosowania jest 17 tysięcy 784 mieszkańców.
SANDOMIERZ
Głosowanie w Sandomierzu przebiega spokojnie. Do południa zagłosowało 12 procent uprawnionych. Ruch w lokalach wyborczych koncentruje się zwłaszcza po mszach świętych w kościołach. Sandomierzanin Sławomir Kukuła powiedział Radiu Kielce, że to jedne z ważniejszych wyborów, odbywają się one cyklicznie dlatego trzeba brać w nich udział.
Z kolei Krystyna Pawlik stwierdziła, że to wyjątkowy wybór, głosuje z myślą, aby było lepiej.
– Chcę mieć swój wpływ na wybór eurodeputowanych, którzy będą podejmować ważne decyzje dla całej Unii, w tym dla Polski – zaznacza.
W Sandomierzu jest 15 obwodów głosowania w tym dwa zamknięte: w Domu Pomocy Społecznej i w Szpitalu Specjalistycznym.
Do godziny 17.00 gmina zapewnia darmowy transport do lokali wyborczych dla osób niepełnosprawnych oraz starszych mających problemy z poruszaniem się. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 606 922 602.
STARACHOWICE
W Starachowicach działają 24 obwodowe komisje wyborcze, w tym dwie w obwodach zamkniętych – to Dom Pomocy Społecznej i szpital.
Jak informuje Marta Zięba, przewodnicząca OKW, lokal został otwarty o godzinie 7.00. Pierwsi głosujący czekali przed lokalem wyborczym jeszcze przed jego otwarciem. Do tej pory głosowanie przebiega bez zakłóceń, a z pierwszych obserwacji wynika, że frekwencja jest znacznie większa, niż podczas poprzednich eurowyborów.
Wśród mieszkańców, którzy przyszli oddać swój głos dominują opinie, że udział w wyborach to decyzja o przyszłości. Wiele osób przychodzi całymi rodzinami, małe dzieci mają możliwość obserwowania rodziców, a ci, którzy już uzyskali prawo wyborcze sami oddają głos.
Nad przebiegiem głosowania w mieście czuwają urzędnicy wyborczy. Jak informują, do południa wybory przebiegały bez zakłóceń. Członkowie komisji mogą także liczyć na pomoc informatyka, który naprawia na bieżąco ewentualne usterki.