Walka żywiołów i osobowości w malarstwie, włoskie klimaty uchwycone na zdjęciach oraz bajkowy świat Małego Knedelkowa – trzy zupełnie różne wystawy można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Galeria Górna – największa przestrzeń stała się, jak żartuje Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, areną walki i połączenia trzech żywiołów: ognia, wody i powietrza.
– Ogień to Małgorzata Wielek-Mandrela, artystka dynamiczna, ekspresyjna, jakby wyrzucająca z siebie emocje. Woda to Magdalena Moskwa, artystka bardzo wyciszona, kumulująca wręcz emocje do wewnątrz, wydobywająca to, co niewidzialne i niepokojące gdzieś w środku nas. Wreszcie powietrze, czyli przestrzeń naszej galerii, która jest specyficzna i artystki doskonale się w nią wkomponowały, wykorzystując jej klimat i wzajemne relacje pomiędzy swoimi pracami. Wydawało się to niemożliwe, prawie już zrezygnowały z pogodzenia tego wszystkiego, ale myślę, że doskonale się udało i stworzyły znakomitą wystawę – mówi dyrektor.
Gdy na górze królują żywioły, Galeria Dolna odsłania przed widzami włoskie klimaty. Na 70 zdjęciach można zobaczyć różne ujęcia Italii. Nie tylko zachwycające widoki, ale także codzienność zamkniętą w kadrze. Wystawa artystów z Włoch była już prezentowana w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.
– Ci artyści kiedyś współpracowali ze Świętokrzyskim Okręgiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieli wystawy wiele lat temu. To były kontakty z Pawłem Pierścińskim i z grupą fotografików związanych z dawną Kielecką Szkołą Krajobrazu. Teraz chcą te kontakty odnowić – wyjaśnia Stanisława Zacharko-Łagowska.
Trzecia wystawa, w Galerii Małej, skierowana jest do najmłodszych odbiorców sztuki. Nosi tytuł „Wiosenny bazarek Zenona Wiewiurki” i jest zaproszeniem do Starego Knedelkowa – świata wykreowanego przez pisarkę Joannę Krzyżanek i ilustratora Zenona Wiewiurkę. To nawiązanie do zbliżającego się Dnia Dziecka.
Joanna Krzyżanek ma na swoim koncie kilkadziesiąt tytułów, wśród których można wymienić kilka serii, w tym tę o kurze Adeli, o Cecylce Knedelek oraz o Lamelii Szczęśliwej. W sposób zabawny i prosty porusza tematy ważne dla każdego dziecka. Autorka pojawiła się na wernisażu i poprowadziła warsztaty, w których nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych zaprosiła do swojego świata.
– Zaproszenie do miasteczka, które wymyśliłam, a właściwie nie wiem czy wymyśliłam, czy jako mała dziewczynka słuchałam o nim opowieści babci. Miasteczko jest średniej wielkości, bo ma zaledwie cztery ulice i jak to na ulicy są ludzie, stoją domy i pojawiają się jakieś relacje i ja właśnie o tym próbuję dzieciom opowiedzieć – tłumaczyła.
W nawiązaniu do „Wiosennego bazarku” dział edukacji BWA od 27 do 31 maja będzie prowadził bezpłatne warsztaty ilustracji dla dzieci i młodzieży. Informacje i zapisy pod numerem telefonu: 41 36 76 447 wew. 25.
Wystawy można oglądać do 14 czerwca.