– Świętokrzyski Urząd Wojewódzki ma już pieniądze przeznaczone na wypłatę odszkodowań dla właścicieli gospodarstw, które poniosły straty po ulewach – poinformowała w Zawichoście wicepremier Beata Szydło podczas wizytacji podwyższanego wału przeciwpowodziowego. Wniosek o wsparcie finansowe wojewoda złożyła w czwartek i tego samego dnia został zaakceptowany przez resort finansów.
– Te pieniądze już są, pani wojewoda będzie je wypłacała. Wnioski już spływają - mówi Beata Szydło.
Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka informuje, że jeśli straty okażą się większe, rząd nie pozostawi samych poszkodowanych mieszkańców. Z informacji przekazywanych w czwartek wiadomo, że chodzi o 380 tysięcy złotych.
- To oszacowane straty – mówi Anna Krupka.
Wicepremier Beata Szydło oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękowali zaangażowanym w pracę przy wałach. To strażacy zawodowi oraz ochotnicy, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Mariusz Błaszczak uważa, że wszystkie służby w sposób modelowy ze sobą współpracują.
– To też żołnierze służb operacyjnych i inżynieryjnych, policja. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, czekają, żeby użyć ciężkiego sprzętu, aby naprawić ewentualne szkody, które natura wyrządzi - mówi minister Mariusz Błaszczak.
Żołnierze WOT-u od rana pomagają w podwyższaniu wału. Zostali także zadysponowani do Nowego Korczyna i Połańca na wniosek włodarzy tamtych gmin. Dowódca WOT, generał Wiesław Kukuła informuje, że „Terytorialsi” pracują w całej Polsce. Dotychczas pomagali m.in. w poszukiwaniu źródła ASF, teraz pomagają powodzianom oraz zabezpieczają miejscowości przed zalaniem.
– W skali Polski przy wałach pracuje około 600 żołnierzy, ale w systemie alarmowania jest 18,5 tysiąca żołnierzy gotowych do niesienia pomocy. Lokalna społeczność też może zwrócić się do nas o pomoc, jesteśmy otwarci – mówi generał Kukuła.
W Zawichoście minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że stabilizuje się sytuacja na kolei, gdzie ograniczone były prędkości. Spływają informacje o zniszczonych przez wodę drogach. W tym przypadku rząd także deklaruje pomoc.
– Na pewno będziemy korzystać z funduszy przeznaczonych na zwalczanie skutków powodzi, ale także z funduszu dróg samorządowych – mówi Andrzej Adamczyk.
Wicepremier oraz minister Błaszczak zapoznali się z sytuacją w Zawichoście, która na razie jest stabilna. Przedstawił ją zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego, Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Robert Sabat. Wał podwyższono tak, że kulminacyjna fala powinna być niższa 1,5 m poniżej korony. Z kolei burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka podkreśla, że bardzo istotne jest zakończenie podwyższania wału dwa dni przed spodziewaną falą kulminacyjną.