Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach świętuje 20-lecia istnienia. Tworzą go osoby niepełnosprawne, co nie przeszkadza im w zdobywaniu laurów na scenach krajowych i za granicą.
Podczas konkursów, często zespół rywalizuje także ze zdrowymi artystami. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w czwartek, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Nie ma takiego drugiego zespołu w naszym regionie, a i w kraju nie ma ich wiele – mówi Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, podkreślając, że wszyscy artyści, niemal w każdym spektaklu, pojawiają się na scenie.
– Duży zespół, liczący 25-30 osób, za każdym razem w swoich pokazach występuje w całości. Choreograf tak to układa, że wszyscy są w stanie spełnić przeznaczone dla nich zadanie, a na dodatek podchodzą do tego z uśmiechem, wielką chęcią i radością. Ten „uśmiech” w nazwie to coś więcej. Oni ten uśmiech dają nam. Bardzo się cieszę, że w historii Wojewódzkiego Domu Kultury, od 20 lat dzieje się taka baśń – mówił.
Od początku istnienia zespołu za choreografię odpowiada Alicja Grażyna Piłat. Przyznaje, że w swojej pracy często sięga po kategorię inscenizacji tanecznej, ponieważ powala ona na udział w występie całemu zespołowi.
– Polega na tym, że każdy jest przydzielony do pewnego planu, o różnych stopniach trudności, więc według swoich możliwości, mogą pokazać swoje umiejętności. Jednocześnie to jest taka kategoria, która pokazuje pewną treść, jest tam fabuła. Największy nacisk kładę na aktorstwo, a taniec pełni funkcję wspomagającą, aczkolwiek też jest na dobrym poziomie – podkreśliła. Zapytana, czego życzyć zespołowi na kolejne lata, wyjaśnia, że nieustannego rozwoju, podkreślając, że zespół pełni także funkcję terapeutyczną.
Sami artyści nie kryją, jak ważny jest dla nich „Uśmiech”. Ania Zubek jest z nim związana od początku jego istnienia, i zdradziła, że zespół stanowi istotną część jej życia.
– Dla mnie występy na scenie są radością. Cieszę się, że podobamy się publiczności, możemy się wykazać tym, co umiemy. Jesteśmy tutaj jedną wielką rodziną, przyjaźnimy się, pomagamy sobie nawzajem. To nasze życie. Nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy nie przychodzić na zajęcia – wyjaśniła.
„Uśmiech” zaprezentował swoje talenty także podczas gali jubileuszowej. Pokazał trzy inscenizacje, w tym premierowy „Karnawał wenecki”. Były również występy gości, padło wiele serdecznych słów, podziękowań. Były też prezenty i wyróżnienia.
Uznania dla artystów z „Uśmiechu” nie krył marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.
– W swojej działalności społecznej miałem kontakty z osobami niepełnosprawnymi, zwłaszcza z niepełnosprawnymi sportowcami. Ta grupa jest szczególnie zintegrowana. Mimo swojej niepełnosprawności realizuje ciekawe projekty. Tu, w Wojewódzkim Domu Kultury mają swoją przystań, a osoby, które je prowadzą, są obdarzone ogromnym sercem, pasją i zaangażowaniem – zaznaczył.
O „Uśmiechu”, jako fenomenie współczesnych czasów mówił senator Krzysztof Słoń.
– Wyjątkowy zespół. Nasz ambasador nie tylko w kraju, ale i za granicą. Grupa ludzi, którzy na przestrzeni tych 20 lat potrafi znaleźć wspólny język, wspólne pasje. Dzielić te pasje ze sobą, dzielić przyjaźnie, radość i dzięki temu chyba narodził się uśmiech. Pozostaje nam podziękować za to, że są, że tak dużo nam dają, że pokazują, że nasza rzeczywistość jest różnokolorowa, że każdy może się w tej rzeczywistości odnaleźć i realizować wspólne zainteresowania. Za to dziękuję tym, którzy opiekują się zespołem przez tyle lat, robią wszystko, żeby „Uśmiech” trwał. Cieszę się, że dzięki temu zespołowi, uśmiech towarzyszy nie tylko jego uczestnikom, ale każdemu z nas – stwierdził.
Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” istnieje w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach od 1999 roku. Skupia niepełnosprawne dzieci, młodzież oraz dorosłych. Choreografem zespołu jest Alicja Grażyna Piłat, a opiekunem Krystyna Krzemińska razem z Justyną Jopek. Zespół wielokrotnie uczestniczył w ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach artystycznych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród na festiwalach i przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych, choć z sukcesem startuje też w imprezach obok osób sprawnych.