Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości krytykuje poprzednie władze województwa za to, że pozostawiły po sobie „pole minowe” w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.
Jednym z przykładów takich działań jest konieczność zapłaty odszkodowania w wysokości 16 milionów złotych, jakie Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich musi zapłacić po przegranym procesie w Sądzie Apelacyjnym wykonawcy obwodnicy Końskich. Lider świętokrzyskich struktur PiS, a także przedstawiciele zarządu województwa twierdzą, że poprzedni zarząd nie dostatecznie kontrolował przebieg inwestycji.
Podczas spotkania z dziennikarzami poseł Krzysztof Lipiec stwierdził, że były marszałek Adam Jarubas, zamiast próbować wspólnie z radnymi rozwiązać trudną sytuację województwa, chowa głowę w piasek jeżdżąc po regionie w ramach swojej kampanii wyborczej.
– Mam takie przekonanie, że władze województwa skierują tę sprawę do odpowiednich organów państwa. To sprawa nie tylko do prokuratury, ale również do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mamy wielkie obawy, że takich „min” będzie jeszcze więcej. Szkoda, że marszałek poprzedniego zarządu, radny Adam Jarubas nie chce zaangażować się dla dobra województwa świętokrzyskiego, aby te sprawy rozwiązywać w porozumieniu i ponad podziałami, aby w przyszłości uniknąć niemiłych niespodzianek – dodaje.
Jak podkreśla poseł Krzysztof Lipiec kolejną „miną” pozostawioną przez poprzedni zarząd województwa jest sprawa przebudowy Teatru m. Stefana Żeromskiego, ponieważ były marszałek obiecywał przekazanie na remont i modernizację budynku 50 mln złotych, jednak ta obietnica nie została spełniona.
– Co więcej, my wtedy będąc w opozycji wychodziliśmy naprzeciw oczekiwań teatru i doprowadziliśmy do tego, że inwestycja została wpisana w kontrakt terytorialny w ramach środków z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko, będącego w gestii ministra kultury i dziedzictwa narodowego – dodaje.
Obecny podczas konferencji marszałek Andrzej Bętkowski podkreślał, że przekazanie 10 mln złotych na adaptację sceny w Wojewódzkim Domu Kultury na potrzeby Teatru im. Stefana Żeromskiego jest naprawdę dużym wydatkiem w sytuacji, gdy z budżetu województwa nagle musimy zapłacić 16 milionów złotych z tytułu procesu, jaki zafundował nam poprzedni zarząd- dodaje.
Obecny podczas konferencji prasowej członek zarządu województwa Marek Bogusławski, stwierdził, że także w zakresie ochrony zdrowia poprzedni zarząd zostawił wiele nieprawidłowości dotyczących wydatkowania publicznych pieniędzy. Jak zaznacza jednym z problemów są ubiegłoroczne niekontrolowane podwyżki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, które tylko w tym roku będą kosztować budżet województwa świętokrzyskiego 20 milionów złotych.